Američka kompanija za proizvodnju vojne i odbrambene opreme i tehnologije odustala je od kupovine izraelskog špijunskog softvera Pegasus, jednog od najkontroverznijih hakerskih alata na svijetu.
Do ovoga je došlo poslije protivljenja Bijele kuće zbog kontraobavještajnih i sigurnosnih rizika po Sjedinjene Američke Države, kao i zabrinutosti u vezi sa zloupotrebama te tehnologije u kršenju ljudskih prava, pišu svjetski mediji.
Kompanija L3Harris okončala je pregovore s izraelskom firmom NSO Group, koja proizvodi softver za špijuniranje (spyware) i koja se nalazi na američkoj crnoj listi, o kupovini njenih hakerskih alata, piše The Washington Post citirajući upućene izvore.
Ubrzo nakon što su prošlog mjeseca objavljeni novinski izvještaji o zabrinutostima administracije Joea Bidena u vezi s pregovorima, L3Hariss je, prema američkom zvaničniku, rekao vladi SAD da više ne pokušava nabaviti špijunski softver NSO-a.
Špijunski softver “Pegasus” navodno se koristi za hakovanje pametnih telefona novinara, zvaničnika, novinara i aktivista za ljudska prava širom svijeta.
Bijela kuća je prošlog mjeseca izrazila zabrinutost u saopćenju u kojem je ocijenila da bi kupovina špijunskog softvera “predstavljala ozbiljan kontraobavještajni i sigurnosni rizik za američko osoblje i sisteme” i navela da je softver Pegasus “zloupotrijebljen širom svijeta da omogući kršenje ljudskih prava, uključujući i ciljanje novinara, aktivista za ljudska prava ili drugih koji se smatraju disidentima i kritičarima”.
Prekid pregovora L3Harissa i NSO-a znači da američka vojna kompanija više neće pokušavati da dobije kontrolu nad jednim od najsofisticiranijih i najkontraverznijih hakerskih alata na svijetu, ističe Washington Post, dodajući da je o ovome izvijestio zajedno s The Guardianom i izraelskim Haaretcom.
Bidenova administracija je prošle jeseni stavila NSO grupu na listu entiteta Ministarstva trgovine SAD kojima je ograničeno korišćenje američke tehnologije. Taj potez je uslijedio nakon što je nekoliko američkih agencija utvrdilo da su špijunski program NSO-a koristile strane vlade za “zlonamjerno targetiranje” vladinih zvaničnika, aktivista, novinara, akademika i diplomata širom sveta.
Zabrinutost kontraobavještajnih službi nastala je zbog, kako kažu američki zvaničnici, bliskih veza NSO grupe s izraelskom vladom. Ministarstvo odbrane Izraela mora da odobri sve ugovore te firme.
Izrael, mada blizak partner SAD, nije u obaviještajnom savezu “Pet očiju” u kojem su pored SAD Velika Britanija, Australija, Kanada i Novi Zeland. Jedno od neriješenih pitanja tokom pregovora NSO-a i L3Harissa bilo je da li će izraelska vlada poslije kupovine moći da koristi tehnologiju nadzora NSO-a.
Protivljenje Bijele kuće smatrano je nepremostivom preprekom za svaku transakciju između L3Harissa i NSO-a, navodi Guardian pozivajući se na osobu upoznatu s razgovorima koja je rekla da se potencijalna akvizicija sada više “izvjesno” ne razmatra.
Jedan izvor je rekao da je L3Hariss o potencijalnoj kupovini tehnologije NSO-a razgovarao sa svojim klijentima u američkoj vladi i da je dobio neke signale podrške od američke obavještajne zajednice.
Ipak, ukazuje Guardian, jedan američki zvaničnik doveo je u pitanje tu tvrdnju i rekao da administracija ne zna za takvu podršku, dodajući da je obavještajna zajednica “izrazila zabrinutost i da nije podržala dogovor”.
Izvori su rekli i da je L3Hariss bio zatečen kada je visoki zvaničnik Bijele kuće izrazio snažnu rezerviranost u pogledu bilo potencijalnog dogovora pošto je vesti o pregovorima objavljena prošlog mjeseca.
Visoki zvaničnik Bijele kuće sugerirao je da se svaki mogući dogovor može smatrati pokušajem strane vlade da zaobiđe američke mjere kontrole izvoza, dodajući da bi transakcija s kompanijom na crnoj listi, posebno vojnom kompanijom iz SAD, “pokrenula intenzivnu procjenu da se ispita da li transakcija predstavlja kontraobavještajnu prijetnju za američku vladu”.
Pokušaj američke kompanije da kupi izraelsku tehnologiju je posljednja epizoda u borbi među državama za preuzimanje kontrole nad nekim od najmoćnijih svjetskih cayber oružja, i otkriva neke od prepreka sa kojima se suočava koalicija nacija – uključujući SAD pod Bidenovom administracijom – dok pokušava da obuzda unosno globalno tržište za sofisticirani špijunski softverom, piše The New York Times.
Ostaju pitanja, ističe list, u Washingtonu i Jerusalimu i među drugim saveznicima SAD, da li su dijelovi američke vlade, s ili bez znanja Bijele kuće, pokušali da iskoriste priliku da dođu do kontrole nad moćnim špijunskim softverom.
Više od decenije, Izrael je NSO tretirao kao de facto ogranak države, dajući dozvole za korištenje Pegasusa brojnim zemljama – uključujući Saudijsku Arabiju, Mađarsku i Indiju – s kojima se izraelska vlada nadala da će njegovati jače sigurnosne i diplomatske veze.
Izrael je takođe odbio da omogući korištenje Pegasusa nekim zemljama iz diplomatskih razloga. Prošle godine, Izrael je odbio zahtjev ukrajinske vlade da kupi Pegasus za upotrebu protiv ciljeva u Rusiji, strahujući da bi prodaja oštetila odnose Izraela s Kremljom.
Izvor: RSE