U izvještaju o slobodi medija: SAD ispod 55. mjesta, BiH pala na 86. poziciju

Reporteri bez granica upozoravaju na rastuću političku i pravnu prijetnju nezavisnom novinarstvu

U izvještaju o slobodi medija: SAD ispod 55. mjesta, BiH pala na 86. poziciju

Sam dan kad su Reporteri bez granica objavili svoj godišnji izvještaj o stanju medija u zemljama svijeta, američki predsjednik Donald Trump je “proslavio” odlukom kako će biti obustavljena novčana podrška za National Public Radio – mreži nekomercijalnih stanica u SAD i za Public Broadcasting Service, javni servis nastao od obrazovnog programa u toj zemlji.
Ali Trump nije jedini vlastodržac koji se izgleda čak i trudi dokazati da je zavrijedio pad na ljestvici. Naime, SAD je pao s 55. na 57. mjesto, među ostalim i zbog ograničenja programima Voice of America i Radio Free Europe, ali i zbog pokušaja zabrane nekim medijima da prisustvuju konferencijama za novinare u Bijeloj kući i općoj atmosferi netrpeljivosti prema “drugačijim” medijima.
Žalostan primjer je i Hrvatska: ona je samo dvije godine – 2022. i 2023. uspijevala dobiti “zadovoljavajuću” ocjenu slobode medija, ali sad pada sve dublje u područje “problematičnih”. Prošle godine je bila na 48. mjestu, a ove godine je pala na 60. Jer i hrvatska vlada očito nema namjeru ozbiljnije zaštititi medije i novinare protiv takozvanih SLAPP-tužbi, (Strategic lawsuit against public participation, strateške tužbe protiv djelovanja javnosti) gdje se ciljano tuže novinari i mediji kako bi se i svima ostalima “začepila usta”.
Hrvatski Centar za demokratiju i pravo Miko Tripalo je prošle godine objavio kako od ukupno 1.333 sudske odluke u predmetima protiv hrvatskih medija i novinara od 2016. do 2023. kod njih oko 40 posto ima naznaka da je riječ o takvoj metodi: “SLAPP tužbe su zastrašivanje novinarki i novinara – posebno na lokalnoj razini i nametanje cenzure. I to je jedna od najvećih opasnosti za novinarsku profesiju. Hrvatska je, nažalost, najgora zemlja u EU-u kada je riječ o SLAPP tužbama, a među tužiteljima se ističu suci”, izjavio je prošlog oktobra predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko.
Praktično svugdje u svijetu stanje u medijima i u izvještavanju postaje sve lošije. To je najprije i zbog sve manje novca kojim mediji raspolažu – jer jedino izmišljene i fake-news ne koštaju ništa. A to onda neposredno utječe i na ostale kategorije upitnika kojeg Reporteri bez granica šalju u sve države svijeta: najprije je tu sigurnost – kad se novinari masovno hapse ili čak nestaju bez traga, onda i jedna Turska jedino može pasti s 158. na 159. mjesto. Ali i strah od represalija ima svojih granica: to se vidi u Srbiji gdje takvog pritiska naravno još ima – zato je na 96. mjestu, ali je prošle godine bila još lošija, na 98. mjestu.
U ispitivanju se pokušava mjeriti i politički kontekst u kojem mediji djeluju, pravni okvir te gospodarsko i sociokulturno okruženje. Sve to je i u Bosni i Hercegovini sve lošije, zato je i ona s 81. pala na 86. mjesto. Najgore promjene se bilježe u Kosovu, ono je sa 75. palo na 99. mjesto i takvo drastično pogoršanje okruženja za istinito izvještavanje u samo jednoj godini je zabilježeno još samo u Kirgistanu i Gvineji.
Ipak, u izvještaju o stanju medija u svijetu ima i dobrih vijesti: na primjer Njemačka je s 10. pala na 11. mjesto, ali ne zato jer je tu za novinare postalo bitno lošije, nego je Češka napredovala za čitavih sedam položaja i sad je ona na 10. mjestu. Bolje nego u Hrvatskoj nije samo u Sloveniji (33. mjesto) nego i u Crnoj Gori (37. mjesto) i Sjevernoj Makedoniji, iako je i ona pala za šest mjesta, s 36. na 42. mjesto.
Ukupan zaključak izvješća Reportera bez granica je zapravo žalostan: u samo sedam zemalja u čitavom svijetu se stanje u medijima može smatrati “dobrim” i tu je Norveška i dalje na prvom mjestu. Sve te zemlje su u Evropi i više nijedna nije u jednoj od dvije Amerike.
U čak 100 zemalja je stanje u medijima “teško” ili “veoma ozbiljno”, a u čitavom kriznom području Sjeverne Afrike i Bliskog istoka je samo jedna jedina zemlja dospjela do statusa “problematičnog” – Katar. Nekad se tamo Izrael, bez obzira na politiku tamošnje vlade, barem mogao pohvaliti i svojim medijima, ali sad je i on na 112. mjestu na svijetu.
Na dnu ljestvice su ostali stari znanci: Afganistan, Iran, Sirija, Kina, Sjeverna Koreja i na posljednjem 180. mjestu, Eritreja. No tamo ionako vjerojatno niko neće ni moći čitati ovaj izvještaj Reportera bez granica.
Izvor: DW

About The Author