Federalni sudija naredio je Bijeloj kući da obnovi puni pristup novinskoj agenciji Associated Press (AP) za izvještavanje s predsjedničkih događaja, pozivajući se na Prvi amandman Ustava SAD, prema kojem vlada ne može kažnjavati medije zbog sadržaja koji objavljuju.
Sudija Okružnog suda SAD Trevor N. McFadden, kojeg je imenovao Donald Trump, presudio je da vlada ne može kažnjavati AP zbog toga što nije ispoštovao predsjedničku uredbu o preimenovanju Meksičkog zaljeva. Iako je riječ o privremenoj zabrani, ova odluka predstavlja veliku pobjedu za AP, u trenutku kada Bijela kuća pojačava pritisak na medije.
– Ako vlada otvori vrata nekim novinarima, bilo da je riječ o Ovalnom uredu, Istočnoj sobi ili drugdje, ne može ih zatvoriti za druge novinare zbog njihovih stavova. Ustav ne traži ništa manje – napisao je McFadden.
Nije jasno hoće li Bijela kuća odmah provesti ovu presudu. McFadden je dao sedam dana vladi da odgovori ili se žali. Ubrzo nakon presude, novinar i fotograf AP-a odbijeni su iz predsjedničke kolone novinara koja je pratila Trumpa na događaju Republikanskog nacionalnog kongresa.
AP-u je od 11. februara bio zabranjen pristup manjoj grupi novinara koja izvještava iz Ovalnog ureda i sa zrakoplova Air Force One, s povremenim pristupom događajima u Istočnoj sobi.
– Zadovoljni smo odlukom suda. Ova presuda potvrđuje temeljno pravo medija i javnosti na slobodno izražavanje bez odmazde vlade – izjavila je glasnogovornica AP-a Lauren Easton.
Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt, jedna od tuženih u ovom slučaju, nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar. U tužbi podnesenoj 21. februara, AP je tužio Leavitt, šeficu osoblja Bijele kuće Susie Wiles i zamjenika šefa osoblja Taylora Budowicha.
Trumpova administracija poduzela je više koraka protiv medija, uključujući tužbe protiv ABC-a, CBS-a i NBC Newsa, te prijetnje ukidanjem finansiranja za javne medije poput Voice of America, PBS-a i NPR-a zbog navodne pristrasnosti.
AP je tražio da sud presudi da su Trumpovi zvaničnici prekršili ustavno pravo AP-a na slobodu izražavanja jer su se protivili terminologiji koju novinari koriste. McFadden ranije nije želio izdati zabranu pristupa, ali je sada odlučio da vlada ne smije diskriminirati AP.
Sudija je naglasio da njegova odluka ne obavezuje vladu da AP-u trajno omogući pristup predsjedničkim događajima, ali ni da ih može tretirati lošije od drugih novinskih agencija: „AP nema automatsko pravo da bude ‘prvi u redu’ svaki put, ali ne može biti tretiran gore od svojih kolega.“
Također je rekao da vladini zvaničnici i dalje imaju pravo birati kome će dati intervju ili čija će pitanja prihvatiti na konferencijama.
Na ročištu 27. marta, nije bilo spora oko toga zašto je Trump odlučio isključiti AP – predsjednik je to sam priznao. Administracija je tvrdila da ima pravo odlučiti ko će izvještavati i kada, bez obzira na prethodnu praksu.
Od početka spora, Bijela kuća pokušava kontrolisati ko smije prisustvovati manjim događajima i čak određivati gdje novinari sjede tokom brifinga.
AP je poručio da će nastaviti koristiti naziv „Meksički zaljev“, kako je taj vodeni prostor poznat stoljećima, iako Trump traži da se zove „Američki zaljev“. Neki mediji izbjegavaju naziv tako što ga jednostavno zovu „Zaljev“.
– Ko misli da je tužba AP-a protiv Trumpove administracije samo zbog imena zaljeva – neka razmisli ponovo – napisala je Julie Pace, glavna urednica AP-a, u autorskom tekstu za Wall Street Journal. „Ovdje se zapravo radi o tome može li vlada kontrolirati šta smijete reći.“
Trump je AP nazvao „radikalnim ljevičarskim luđacima“ i rekao da će ih „držati vani dok ne pristanu da ga zovu Američki zaljev“.
Na ročištu su glavni dopisnik i fotograf AP-a svjedočili da im je zabrana usporila prijenos vijesti i fotografija. Njihov advokat je rekao da je AP već izgubio ugovor vrijedan 150.000 dolara zbog zabrinutosti klijenta oko zabrane.
Advokat vlade tvrdio je da AP ipak uspijeva koristiti livestreamove i tuđe fotografije, te da redovno prisustvuju dnevnim brifinzima.
Izvor: AP