Protesti protiv Informera ispred redakcije u Beogradu

Građani i studenti traže ukidanje provladine televizije zbog širenja dezinformacija i kršenja novinarskog kodeksa

Protesti protiv Informera ispred redakcije u Beogradu

 

Hiljade ludi okupile su se na protestu na kojem se zahtijeva ukidanje provladine televizije Informer pred zgradom tog medija u Beogradu.
Na skupu u organizaciji studenata u blokadi građani potpisuju peticiju kojom se traži zabrana rada Informera zbog kršenja novinarskog kodeksa i načina izvještavanja o demonstracijama visokoškolaca u Srbiji.
Policija čuva prilaz televiziji, a ispred zgrade postavljena i ograda. Pojedini studenti na protestu obučeni su u opremu za deratizaciju.
– Ovde smrdi od laži, dezinformiranja i targetiranja. Potrebna je dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija – rekao ja za RSE na protestu Marko, student Fakulteta političkih nauka.
Prosvjetna radnica Nina rekla je za RSE da je na protestu da podrži studente koji su mete “targetiranja”.
Direktan povod za protest bio je komentar Dragana J. Vučićevića, glavnog i odgovornog urednika televizije Informer i istoimenih dnevnih novina, koji je u programu tog medija govorio o privatnom životu studenta Davuda Delimeđca.
– Ovim je Informer još jednom pokazao da nije medij, već oruđe propagande koje funkcionira iznad zakona bez ikakvih posljedica – saopćila je 18. marta grupa Studenti u blokadi.
Dio studenata od 26. novembra blokira više od 60 fakulteta na pet univerziteta u Srbiji zahtijevajući krivičnu i političku odgovornost vlasti za pogibiju 16 osoba u padu nadstrešnice glavne željezničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Od tada je na poziv studenata u više od 400 gradova i mjesta širom zemlje održano desetine protesta na kojima su učestvovale stotine hiljada ljudi.
Provladin Informer, u čijem sklopu je i istoimeni portal, u grupi je domaćih privatnih medija koji izrazito negativno izvještavaju o studentskim protestima.
Studenti u blokadi okarakterisali su ga kao “direktnog neprijatelja”.
– Ovo nije običan sukob – ovo je medijski rat između Informera i studenata, između laži i istine, između zloupotrebe moći i otpora – saopštili su polovinom marta.
Prema izvještaju Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), protiv Informer televizije u 2025. godine podnijeto je 20 prijava zbog, kako se navodi u dokumentima koje je primio REM, širenja govora mržnje, otvorene propagande, manipulacija i dezinformacija.
Početkom novembra prošle godine REM je Informer televiziji dodijelio regionalnu dozvolu i beogradsku frekvenciju za emitiranje programa. Savjet REM-a odluku je objavio 4. novembra, u danu kada mu je isticao mandat.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) tada je saopćilo da Informer ne ispunjava uvjete za frekvenciju i da je dodjelom REM prekršio svoj pravilnik, procedure i zakon.
Protivpravno su je dali jer nisu održali razgovore sa onima koji su aplicirali za dozvolu, naveo je NUNS.
Propisi u Srbiji reguliraju da je medij koji dobija dozvolu za emitiranje obavezan da poštuje zakone, doprinosi pluralizmu i ima sadržaj koji će informisati građane u javnom interesu.
Dnevni tabloid Informer, preteča istoimene televizije koja je kablovsko emitiranje počela sredinom 2023. godine, po izvještaju Savjeta za štampu od oktobra 2022. do kraja januara 2023. godine 512 puta je prekršio novinarski kodeks, dok je u drugoj polovini 2021. godini za šest mjeseci učinio 949 prekršaja.
Izvor: RSE

About The Author