Tri godine nakon ruske invazije na Ukrajinu, gotovo 150 napada na novinare

Od 24. februara 2022. godine, RSF je zabilježio 23 napada na ukrajinske televizijske tornjeve

Tri godine nakon ruske invazije na Ukrajinu, gotovo 150 napada na novinare
Foto: Variety

Prisilni nestanci, pucnjave, pogubljenja, uzimanje talaca od početka invazije na Ukrajinu 24. februara 2022. godine, Rusija je ciljala i ukrajinske i strane novinare koji izvještavaju o sukobu. Reporteri bez granica (RSF) su povodom treće godišnjice nasilja nad medijskim profesionalcima i odali počast hrabrosti onih koji nastavljaju informirati javnost uprkos nevjerovatnim rizicima.

Izvještavanje o ratu u Ukrajini znači rizikovanje vlastitog života. Dešavala su se ubistva, ranjavanja, uzimanje talaca, pritvaranja, nestanci od 24. februara 2022. godine, a RSF je zabilježio skoro 150 novinara koji su postali žrtve ruskih zloupotreba dok su obavljali svoj posao, prema informacijama prikupljenim uz podršku Instituta za masovne informacije (IMI).

U 2024. godini, dvoje novinara je ubijeno, dok je 18 i dalje proizvoljno pritvoreno od strane Rusije, a jedan novinar se još uvijek vodi kao nestao. RSF je odao priznanje hrabrosti ukrajinskih i stranih novinara koji nastavljaju izvještavati uprkos ovim opasnostima.

Od 24. februara 2022. godine, hiljade novinara izvještavaju o ruskoj invaziji velikih razmjera na Ukrajinu, uprkos izuzetno opasnom okruženju obilježenom neselektivnim ruskim napadima i ciljanjem novinara te civilne infrastrukture.

U 2024. godini, dvoje medijskih profesionalaca izgubilo je život izvještavajući o ruskoj invaziji velikih razmjera na Ukrajinu, čime je ukupan broj ubijenih novinara od 2022. godine porastao na 13, od kojih je 12 ubijeno na ukrajinskom tlu.

RSF je zabilježio najmanje 47 ukrajinskih i stranih novinara koji su ranjeni dok su izvještavali zbog napada ruskih oružanih snaga.

Osamnaest ukrajinskih novinara trenutno je pritvoreno u Rusiji nakon što su uhapšeni na okupiranim ukrajinskim teritorijama zbog odbijanja saradnje, a jedan ukrajinski novinar trenutno se vodi kao nestao.

Od 24. februara 2022. godine, RSF je zabilježio 23 napada na ukrajinske televizijske tornjeve, a prema IMI-ju, od 24. februara 2022. godine, 329 ukrajinskih medija prestalo je s radom zbog kolapsa tržišta oglašavanja, nedostatka osoblja i posljedica ruskih napada i okupacije.

RSF je podržao novinare u Ukrajini putem Centra za slobodu štampe u Kijevu i grantova za pomoć novinarima i medijima. Zahvaljujući partnerstvima s ukrajinskim organizacijama poput IMI-ja, preko 1.900 novinara i 270 medijskih kuća primilo je podršku od RSF-a.

Ukrajina i Rusija zauzimaju 61. odnosno 162. mjesto od 180 zemalja i teritorija na Indeksu slobode medija za 2024. godinu, prema izvještaju RSF-a.

Izvor: RSF

About The Author