Odbor za zaštitu novinara (CPJ) osudio je izraelsko ubistvo četiri palestinska novinara u Gazi tokom prošle sedmice dok je izraelska vojska intenzivirala svoje bombardiranje opkoljenog teritorija.
Organizacija sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama rekla je u saopćenju da međunarodna zajednica nije uspjela pozvati Izrael na odgovornost za svoje postupke usred sve većeg broja poginulih novinara i civila u Gazi.
– Najmanje 95 novinara i medijskih djelatnika ubijeno je u svijetu 2024. godine – rekla je izvršna direktorica CPJ-a Jodie Ginsberg.
– Izrael je odgovoran za dvije trećine tih smrti, a ipak nastavlja djelovati potpuno nekažnjeno kada su u pitanju ubistva novinara i napadi na medije – dodala je.
Ove su izjave uslijedile dan nakon što su izraelske snage u izbjegličkom kampu Nuseirat ubile Ahmeda al-Louha, 39-godišnjeg palestinskog novinara koji je radio za Al Jazeeru kao snimatelj.
Prethodnih dana Izrael je ubio i novinare Mohammeda Baloushu, Mohammeda Jabra al-Qrinawija i Emana Shantija.
Nekoliko sati prije nego što je izraelski zračni napad ubio Shanti zajedno s njezinim mužem i djecom u gradu Gazi u srijedu, palestinski novinar je napisao na društvenim mrežama: “Je li moguće da smo do sada još živi?”
Prema lokalnim zdravstvenim vlastima, Izrael je ubio više od 45.000 Palestinaca u Gazi. Također je sravnio velike dijelove enklave i uveo zagušujuću blokadu, što je dovelo do smrtonosne gladi širom teritorija.
Stručnjaci Ujedinjenih naroda i skupine za ljudska prava optužili su Izrael za počinjenje genocida u Gazi.
Budući da nijednom stranom novinaru nije dopušteno raditi u Gazi, palestinski novinari bili su jedini svjedoci koji su vanjskom svijetu opisivali zločine. A to ih je, tvrde zagovornici prava, stavilo na nišan izraelske vojske koja djeluje bez obzira na pravne i etičke norme.
Prema Vladinom uredu za medije u Gazi, izraelske snage ubile su 196 palestinskih medijskih djelatnika u Gazi od početka rata prošle godine. CPJ, koji u svoj popis nije uključio neke medijske djelatnike, procjenjuje da su ubijene 133 osobe.
Izraelska vojska nije odbacila tvrdnje da je ciljala al-Louha i druge novinare Al Jazeere. Izraelska vojska tvrdila da je al-Louh bio član Palestinskog islamskog džihada, ne pružajući nikakve dokaze koji bi potkrijepili te optužbe.
Izrael je također rekao da je al-Ghoul bio član Hamasa i kasnije je objavio očito izmišljeni dokument kao navodni dokaz, koji je tvrdio da je al-Ghould dobio Hamasov vojni čin 2007. godine – kada je imao 10 godina.
Izvor: Al Jazeera