Projekt „Izgubljeni u Evropi”, istraživanje o nestanku više od 50.000 maloljetnih migranata bez pratnje, osvojio je Nagradu “Daphne Caruana Galizia” za novinarstvo za 2024. godinu.
Istraživanje koje su vodili njemački, talijanski, grčki, nizozemski, belgijski, irski i britanski mediji pokazalo je da je od 2021. do 2023. godine širom Evrope nestalo najmanje 51.433 maloljetnih migranata bez pratnje.
Svečana dodjela nagrade održana je u Evropskom parlamentu u Strasbourgu, uz prisustvo predsjednice Parlamenta Roberte Metsole, potpredsjednice nadležne za Nagradu Pine Picierno te predstavnika paneuropskog neovisnog žirija.
Predsjednica Metsola je izjavila da ostavštinu Daphne Caruane Galizije nastavljaju novinari koji žive za istinu i odbijaju šutjeti.
– Njihova borba za pravdu prevladava prijetnje kojima se nastoji podrivati njihov hvalevrijedan rad. Slobodu medija treba zaštititi. Sedam godina nakon atentata na Daphne, iznova joj odajemo počast nagradom koja nas podsjeća na dugoročnu predanost Parlamenta tim temeljnim vrijednostima – kazala je.
U periodu od 3. maja do 31. jula 2024. godine stotine novinara iz svih 27 država članica kandidirali su svoje radove. Žiri je odabrao pobjednika među trinaest finalista među 318 pristiglih prijava.
Projekt „Izgubljeni u Evropi” otkrio je da od 2021. godine svakog dana u prosjeku nestane 47 djece koja su tek stigla u Evropu.
U okviru višemjesečnog istraživanja, prikupljeni su podaci iz 31 evropske zemlje, među ostalim iz Austrije, Njemačke i Italije, koji otkrivaju da su dosad nestali deseci hiljada maloljetnih migranata.
Stvarna brojka mogla bi biti još veća jer zbog nedosljednog dokumentiranja, manjkavih podataka i nepotpunih izvještaja u nekim zemljama.
Ovo istraživanje nadovezuje se na rad iz 2021. godine, koji je razotkrio da je od 2018. do 2020. godini u Evropi nestalo više od 18.000 maloljetnih migranata.
Aagje Ieven, glavna tajnica organizacije Missing Children Europe, istaknula je da su ta otkrića tek „vrh ledenog brijega”, jer u Evropi nestaju alarmantni brojevi maloljetnih migranata, a strahuje se da su mnogi od njih žrtve trgovine ljudima i modernog ropstva.
Mediji partneri u ovom istraživanju bili su De Standaard (Belgija), Small Stream Media (Nizozemska), RBB (Njemačka), Knack (Belgija), ANSA (Italija), Domani (Italija), CNN (Ujedinjena Kraljevina/SAD), VRT (Belgija), Εfimerida ton Syntakton (Grčka), The Journal (Irska), Tagesschau (Njemačka) i NRC (Nizozemska).
Nagrada “Daphne Caruana Galizia” utemeljena je 2019. godine odlukom Predsjedništva Evropskog parlamenta. Nazvana je po malteškoj istraživačkoj novinarki, blogerici i antikorupcijskoj aktivistici koja je ubijena u eksploziji autobombe 2017. godine.
Nagrada se dodjeljuje svake godine na godišnjicu njena ubistva kao priznanje za izniman novinarski rad kojim se promoviraju ili brane temeljne vrijednosti Evropske unije, kao što su ljudsko dostojanstvo, sloboda, demokratija, ravnopravnost, vladavina prava i ljudska prava.
Novinari i ekipe novinara svih nacionalnosti mogli su kandidirati svoje istraživačke radove koji su objavljeni ili emitirani u medijima u nekoj od 27 država članica. Cilj nagrade je podupirati profesionalno novinarstvo i istaknuti njegovu važnost za očuvanje slobode, jednakosti i mogućnosti.
Nezavisni žiri sastoji se od predstavnika novinara i civilnog društva iz 27 država članica te predstavnika Međunarodne federacije novinara. Nagrada i novčani iznos od 20.000 eura pokazuju da Evropski parlament snažno podržava istraživačko novinarstvo i prepoznaje važnost slobodnih medija.
Izvor: HND