Više od polovine novinara u Sjedinjenim Američkim Državama ove je godine razmišljalo o napuštanju posla zbog iscrpljenosti ili izgaranja, pokazalo je novo istraživanje Mucka Racka.
Istraživanje je ispitivalo stanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života u novinarstvu. Muck Rack anketirao je 402 novinara u augustu i otkrio da je 40 posto njih već dalo otkaz na poslu zbog iscrpljenosti. Ta je statistika, zajedno s nalazom da je 56 posto novinara ove godine razmišljalo o otkazu, bila “zapanjujuća”, rekao je autor izvještaja Matt Albasi.
– To znači da sljedeće godine moramo imati upola manje novinara i izgubit ćemo svo to institucionalno znanje ako ti ljudi zaista odu – kazao je Albasi, novinar podataka u Muck Racku.
Jedan od potencijalnih razloga zašto je ta brojka tako visoka je to što je ova godina izborna godina, rekao je Albasi. Novinarske redakcije ulažu sredstva u pokrivanje izbora, a ta promjena energije utječe na sve uposlenike.
Ovo je prvi put da je organizacija Muck Rack anketirao novinare o sagorijevanju, a Albasi je rekao da ne očekuje da će ta brojka biti tako visoka kada sljedeće godine ponovi anketu.
Anketirani novinari izjavili su da su njihovi primarni izvori stresa opterećenje na poslu, plaća i očekivanje da su uvijek uključeni. Gotovo dvije trećine ispitanika izjavilo je da radi više od 40 sati sedmično, a 80 posto njih reklo je da radi prekovremeno barem jednom sedmično.
Na poslu su mnogi rekli da žongliraju radeći na više projekata odjednom. Više od 60 posto njih reklo je da rade na više od četiri priče sedmično.
Kad novinari odvoje vrijeme od svog posla, često otkriju da im se posao ušulja u sve pore. Gotovo 70 posto ispitanika reklo je da su im dani odmora bili prekinuti poslom. Otprilike 40 posto novinara reklo je da im je radno opterećenje glavna prepreka iskorištavanju dana godišnjeg odmora.
Albasi je rekao da ga je iznenadio udio novinara – 96 posto – koji su rekli da imaju problema s potpunim “isključivanjem” nakon posla.
– Rekli su da uvijek moraju biti ‘uključeni’. I mislim da novinari to osjećaju. Svaki je razgovor potencijalni trag. Svaka nova osoba je novi izvor – rekao je Albasi, dodajući da to vodi ravno u izgaranje.
Taj se mentalitet pokazao na prošlosedmičnoj godišnjoj konferenciji Online News Associationa, rekao je Albasi. Mnogi bi učesnici izjurili iz konferencijske sale, zgrabili svoje računare i uputili se prema najbližem salonu ili stolu kako bi se mogli vratiti svom poslu.
Izvještaj dolazi manje od sedmicu dana nakon objave koja je pokazala da čak i najnagrađivaniji novinari doživljavaju izgaranje. ESPN-ov NBA insajder Adrian Wojnarowski je napustio mrežu i ugovor od 20 miliona dolara kako bi radio s muškim košarkaškim timom na Univerzitetu St. Bonaventure.
Wojnarowski je na X napisao da predanost koju je zahtijevao njegov novinarski posao više nije ona koju je želio preuzeti: “Vrijeme nije u beskrajnoj količini i ja ga želim trošiti na načine koji su lično značajniji”.
Izvještaj predlaže dva načina na koji redakcije mogu bolje podržati novinare. Jedan od njih je ponuditi zaposlenicima više izbora u tome gdje će obavljati svoj posao jer su mnogi novinari rekli da njihov trenutni radni aranžman nije u skladu s njihovim željama.
Samo 11 posto ispitanika reklo je da preferira rad u uredu, dok 45 posto preferira hibridnu postavu, a 44 posto želi biti potpuno udaljeno od ureda. Međutim, 17 posto trenutno radi u uredu, dok 29 posto ima hibridni raspored, a 54 posto ne radi u uredu.
Redakcije bi također mogle napraviti bolji posao nudeći novinarima usluge mentalnog zdravlja. Gotovo 60 posto ispitanika je reklo da njihovo radno mjesto ne nudi takve usluge, a 17 posto je reklo da nije sigurno da li ih nude.
– Manje od četvrtine, dakle 24 posto, ima pristup resursima za mentalno zdravlje. To je relativno lako rješenje koje može imati ogromne implikacije na radnu sredinu – kazao je Albasi.
Izvor: Poynter