Zabrinutost zbog prijedloga primjene anti-SLAPP direktive u Holandiji

Nacrt implementacionog akta ne pruža dovoljne garancije za zaštitu novinara, upozorava 25 organizacija

Zabrinutost zbog prijedloga primjene anti-SLAPP direktive u Holandiji
Foto: Media.ba

Organizacije za slobodu štampe i ljudska prava pozivale su holandsku vladu da preuzme efikasnije mjere za uvrštavanje direktive Evropske unije protiv SLAPP-a. Iako pozdravljaju brze korake preuzete za implementaciju Direktive u Holandiji, trenutni prijedlog ne odgovara ozbiljnosti strateških tužbi protiv učešća javnosti (SLAPP) i obavezi da se implementiraju efikasne i dostupne zaštitne mjere.

Kroz Koaliciju protiv SLAPP-a u Evropi (CASE), ove organizacije su se dugo zalagale za snažne mjere za rješavanje štetne prirode i kobnog uticaja strateških tužbi protiv učešća javnosti (SLAPP).

Ove tužbe su posebno usmjerene na novinare, medije, branitelje ljudskih prava i organizacije civilnog društva sa ciljem da ih zastraše i ušutkaju. SLAPP tužbe imaju direktan uticaj na demokratiju tako što potkopavaju sposobnost javnih nadzornika da rade slobodno i efikasno.

Ova direktiva, navode, treba da se smatra minimalnim standardom potrebnim za zaštitu javnih nadzornika od SLAPP-a. Također su pozvali zemlje članice EU da osiguraju da njihovo nacionalno zakonodavstvo ne samo da treba usvojiti direktivu nego i izraditi instrumente za njenu implementaciju.

Organizacije procjenjuju da holandski nacrt zakona o primjeni anti-SLAPP (Nacrt zakona) nije dovoljan i izrazile su zabrinutost da on ne nudi značajnu zaštitu metama SLAPP-a u predloženom. Ne ispunjava minimalne standarde Direktive u pogledu efektivnih zaštitnih mehanizama niti uključuje zaštitu iz preporuka Komisije EU i Vijeća Evrope protiv SLAPP-a.

– Naime, definicija i indikatori za procjenu SLAPP-a nisu uključeni u nacrt zakona čime se daje malo uputstava kada se procjenjuju potencijalne SLAPP tužbe. U interesu pravne sigurnosti, ove smjernice su ključne – navode organizacije.

Da bi se osigurala veća jasnoća i jaka pravna osnova za SLAPP, organizacije preporučuju da se dostupni indikatori navedeni u Direktivi i Preporuci Vijeća Evrope za procjenu SLAPP-a uključe u zakon.

Također, zabrinuti su i za efikasan pristup punoj nadoknadi troškova. U obrazloženju se navodi da je već sada moguće naplatiti pune troškove pravnog zastupanja. Međutim, iako je to teoretski moguće, pravni lijek se rijetko dodjeljuje, čak i kada sudovi utvrde zloupotrebu postupka.

U većini slučajeva dodjeljuju se samo zakonske naknade, što je problematično jer jaz između stvarnih i dosuđenih troškova može biti veoma velik. Bez posebnog pravnog lijeka za punu kompenzaciju u slučajevima SLAPP-a, postoji velika zabrinutost u vezi sa efektivnim pristupom ovoj zaštitnoj mjerama, a samim tim i usklađenosti sa Direktivom.

Nacrt zakona o implementaciji fokusira se isključivo na zaštitu od slučajeva SLAPP-a sa prekograničnim elementom dok holandska vlada treba osigurati zaštitu i u domaćim SLAPP slučajevima, u skladu sa preporukama Evropske komisije i Vijeća Evrope.

Stoga su organizacije pozvale holandsku vladu da uvaži njihove preporuke jer usvajanje snažnih zakonodavnih i regulatornih mjera za zaštitu od SLAPP-a nije važno samo u smislu sprečavanja ovih oblika zastrašivanja u Holandiji, već i za održavanje dugogodišnje reputacije Holandije kao šampiona slobode izražavanja i ljudskih prava na globalnom nivou.

Potpisnice su: Amnesty International, Association of European Journalists (AEJ Belgium), Blueprint for Free Speech, Civic Initiatives (Serbia), Community Media Forum Europe, Croatian Journalists’ Association, European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), European Environmental Bureau (EEB), European Federation of Journalists (EFJ), FIBGAR, Foundation Atelier for Community Transformation – ACT (Bosnia and Herzegovina), Free Press Unlimited, Frente Cívica (Portugal), German Union of Journalists (dju in ver.di), Global Witness, IFEX, Institute for Mass Media (Cyprus), International Press Institute (IPI), Legal Human Academy (Denmark/Belgium), Media Diversity Institute, OBC Transeuropa (OBCT), Pro Publico, Sherpa, South East Europe Media Organisation (SEEMO) i The Daphne Caruana Galizia Foundation

Izvor: IPI

About The Author