Zakoni koje je usvojila skupštinska većina u Narodnoj skupštini Republike Srpske predstavljaju osvetnički udar na sve kritičke glasove u Republici Srpskoj, a prije svega na udruženja građana koja nisu pod kontrolom vlasti, medije i opozicione glasove, poručile su brojne organizacije civilnog društva.
U zajedničkom saopćenju koje potpisuje 41 organizacija ističe se da je usvajanjem tzv. „Zakona o stranim agentima”, kojim se prijeti već dugi niz godina, vlast stvorila preduvjete za sistemski progon neistomišljenika.
Poručuju i da usvajanje izmjena Krivičnog zakona kojim se nastoje prisiliti poslanici na državnom nivou, nosioci pravosudnih funkcija i drugi zaposlenici institucija BiH da slijepo slušaju odluke vladajuće većine u RS.
– To predstavlja grubi udar na temelje demokratije u ovoj zemlji. Usvajanje je proteklo u atmosferi linča i progona koju već duže vrijeme stvaraju predstavnici vlasti, a kulminiralo napadom savjetnika predsjednika RS na novinare koji najoštrije osuđujemo – navodi se u saopćenju.
Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija usvojen je po hitnoj proceduri i uz objašnjenje da se njegovim neusvajanjem „stvaraju pretpostavke za urušavanje ustavnog uređenja”, čime je vlast unaprijed stavila metu na brojne medije i organizacije koje je prethodnih dana označila kao “neprijatelje”, smatraju organizacije.
– Zakon je donesen kao vid osvete i dio paketa odgovora na presudu Miloradu Dodiku, čime su ogoljene sve floskule koje su se do sada plasirale da je cilj ovog zakona „povećati transparentnost i zabraniti politički rad udruženjima” – istaknuli su.
Napominju da institucije Republike Srpske sada mogu kontrolirati finansijsko i svako drugo poslovanje organizacija civilnog društva. Također, udruženjima je i po postojećem zakonu zabranjeno političko djelovanje, ali ono se prethodnih godina očigledno nije odnosilo na nevladine organizacije pod kontrolom vlasti koje se finansiraju iz budžeta i koje su otvoreno podržavala stranke i kandidate na izborima, navode potpisane organizacije.
Na udaru ovog zakona naći će se sve organizacije koje se finansiraju iz međunarodnih izvora u Republici Srpskoj i automatski će nositi etiketu „stranih agenata”, iako se iz tih istih izvora finansira i vlast u RS.
Isto tako, ovim zakonom se zabranjuje svim udruženjima koja imaju nezavisno finansiranje da predlažu zakone ili da „utiču na javno mnjenje”, upravo zato što ukazuju na brojne probleme u ovom društvu.
– Zakon je osnov da se svako udruženje koje ne bude po volji vlasti nađe na udaru raznih nedorečenih odredbi i proizvoljnih tumačenja, a u konačnici da bude i ugašeno pod izgovorom da politički djeluje ili urušava ustavni poredak. Na udaru mogu biti svi, od onih koja se bore za ljudska prava i protiv korupcije do sportskih organizacija, udruženja za prava žena, sindikata, udruženja za zaštitu prava potrošača i humanitarnih organizacija – upozoravaju potpisnice saopćenja.
Napominju da će ovaj zakon imati nesagledive posljedice i po brojne organizacije koje već dugo godina na razne načine pomažu građanima kroz socijalnu pomoć, zaštitu od nasilja i nasilnika, humanitarne akcije, pružanje pravne pomoći i slično.
Izvor: Capital