Svaki treći dan po jedna krivična prijava za klevetu

Do sada nije potvrđena nijedna optužnica, ali još se ne zna koliki je domet i obim novih normi

Svaki treći dan po jedna krivična prijava za klevetu
Foto: Media.ba
Za godinu dana od kada je kriminalizovana kleveta u Republici Srpskoj, podnesene su 122 krivične prijave, što je u prosjeku jedna prijava svaki treći dan.
Kazao je to advokat Aleksandar Jokić na pres konferenciji portala Slobodno.org, koji je uradio analizu primjene krivičnog djela kleveta i zaključio da su se ostvarila predviđanja da će veliki broj građana i posegnuti za tim da svoje pravo na zaštitu ugleda i časti koristi u krivičnom, a ne kao do sada u građanskom postupku.
– Zabrinjavajući je broj od 122 krivične za jedno novo krivično djelo, koja nisu do tog trenutka nije postojalo u našem zakonodavstvu i s kojima građani zapravo nisu bili upoznati. Kada to znamo, broj od 122 krivične prijave je zaista veliki. Ohrabrujuće je što do sada nemamo nijednu potvrđenu optužnicu. Zastrašujuće je zato što i dalje ne znamo koliki je domet i obim tih normi i nemamo sudsku praksu i tužilačku praksu koji bi mogli da nam kažu šta te odredbe zapravo znače – kaže Jokić.
Govori da su poslana brojna upozorenja vlastima koje su donosile ovaj zakon da su odredbe nejasne, neprecizne i da ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo na koje osobe i situacije se odnose.
– Novinari su sada u još većem strahu radeći svoj posao, jer ne znajući šta te odredbe znače, a gledajući povećavanje broja krivičnih prijava, mogu samo da slute da li se te krivične prijave odnose na njih ili ne – kaze Jokić.
Glavni urednik portala Capital Siniša Vukelić kaže da je Zakon usvojen bez obzira na protivljenje novinara, ali da ipak nije sve izgubljeno.
– Zakon je usvojen bez obzira na naše protivljenje, ali je naša borba pokazala da kada smo solidarni i kada smo zajedno, ipak nešto možemo postići. Dobili smo mnogo toga, ukinuli su zatvorsku kaznu, smanjili značajno novčane kazne i ukinuli uvredu. To je bitno, mada mislimo da je pogrešno to što je kleveta kriminalizovana i da nam svima visi za vratom – kaže Vukelić.
– Desilo se upravo ono što smo mi upozoravali u našoj borbi i na protestima, da je to postala masovna pojava, da je to postalo nešto što su političari, ali i politički protivnici, suparnici i obični građani počeli obilato koristiti. Da vlast sistemski ograničava slobode vidi se i iz nedavno povučenog Prijedloga zakona o posebnom registru nevladinih organizacija. On jeste na svu sreću povučen, ali postoji mogućnost da će biti vraćen u skupštinsku proceduru i moramo biti na oprezu – kaže Vukelić.
Na konferenciji je predstavljen spot za kampanju “Koja je cijena slobodnog novinarstva” kao i rezultati rada portala Slobodno.org. Urednica portala Andrijana Pisarević kaže da je ovo medij namijenjen novinarima i svim temama koje ih se tiču.
– Snimili smo video spot sa željom da javnosti približimo novinare kao ljude. Da shvate da iza priča i televizijskih priloga zaista stoje ljudi koji rizikuju mnogo toga kada rade svoj posao – kazala je.
Izvor: Capital.ba

About The Author