RTRS: U SNSD-u NIŠTA NOVO
25. april – 1. maj 2016.
SEKULARNOST NA PAPIRU: Bosanskohercegovački entitet Republika Srpska sekularno je društvo samo na papiru. Favorizovanje i nametanje samo jedne, pravoslavne, religije od strane predstavnika vlasti realitet je u kojem žive građani. Bili oni ateisti, agnostici ili pripadali nekoj drugoj konfesiji.
Otuda je i ove godine proslava pravoslavnog Uskrsa prvog maja zauzela najveći dio Dnevnika 2. Od čitanja poslanice patrijarha srpskog Irineja, do predugih i neinventivnih izvještaja o tome kako su vjernici Uskrs proslavili u BiH, Srbiji, na Kosovu. Sve uz otvaranje dnevnika pozdravom “Dobro veče, Hristos vaskrse”.
A ONDA I PRVI MAJ: Tek u 22. minuti Dnevnika 2, urednica Nada Arlov odlučila je da se emituje prilog posvećen Prvom maju – Međunarodnom prazniku rada. Novinar Mladen Vujinić stavio je fokus praznika u Republici Srpskoj u kontekst neuspjelih pokušaja da se postigne dogovor socijalnih partnera i potpiše novi opšti kolektivni ugovor. A potom su slijedili retrospektiva i razlozi zbog kojih radnici širom svijeta obilježavaju Prvi maj. I na tome je sve ostalo. Bez pokušaja da se napravi analiza položaja radnika u RS-u, uz tek uzgrednu opasku da su sindikati odustali od prvomajskih protesta zbog Uskrsa.
VEĆ VIĐENO: Nedjelja iza nas ostala je u okviru već viđenih šablona na kojima je zasnovana uređivačka politika Dnevnika 2. Umjesto tema od interesa za život građana, novinari su se ponovo bavili opozicijom; naravno, samo s jednim ciljem: da je diskredituju.
Najbolje to ilustrira izvještaj Gvozdena Šarca o početku suđenja za ratne zločine pred Sudom BiH u predmetu “Bjelošević i drugi”. Riječ je o čelnim ljudima Dobojskog SDS-a iz ratnog perioda. Za koja se djela terete, gledaoci nisu saznali. Jer fokus je ostao na samo jednom od 200 svjedoka koje će Tužilaštvo ispitati: Obrenu Petroviću, gradonačelniku Doboja i funkcioneru SDS-a. Sa samo jednim ciljem – da se njegov iskaz unaprijed diskredituje. Tako svojevrsni rat koji RTRS vodi protiv Petrovića otkriva još jednu sramnu stranu RTRS-a: relativizaciju ratnih zločina koji su počinjeni od strane pripadnika vojnih i civilnih vlasti bosanskih Srba (Dnevnik 2, 26. april, urednik Jasenko Todorović).
Izdvojeno
Bilo bi zaista zanimljivo svjedočiti bilo kojem prilogu u kojem bi novinari dnevnika postavili suvislo pitanje nekome od predstavnika vlasti u RS-u. No, ta pitanja izostaju, pa tako svaki put od političara SNSD-a, DNS-a ili Socijalističke partije čujemo da oni nešto neće ili ne prihvataju jer to dolazi iz stranaka okupljenih oko koalicionog bloka Savez za promjene. Zašto, ne pitaju novinari RTRS-a. Ako njih to ne zanima, ne bi bilo zgoreg da pitaju zarad građana. Ne bi bilo, ali još se desilo nije.
Ocjena 1
BNTV: Kontinuitet razobličavanja
25. april – 1. maj 2016.
KOREKTNO IZVJEŠTAVANJE: Iza BNTV-a ostala je još jedna nedjelja korektnog izvještavanja javnosti u Dnevniku 2. No, daleko bolji opis bio bi kontinuitet u razobličavanju vlasti koja uporno tvrdi da RS nije u finansijskim problemima. Izdvajamo izvještaje iz Dnevnika 29. aprila o zaključku Vlade RS koja je donijela odluku o obustavi isplate sredstava do daljnjeg svim svojim institucijama. Zaključak se odnosi na grantove i podsticaje. Bilježimo i zapaženu analizu razloga zbog kojih predsjednik RS-a insistira na štampanju milijardu konvertibilnih maraka.
U izvještaju sa skupštine akcionara “Krajina osiguranja”, novinar Vladimir Kovačević ukazao je na još jedan primjer sumnjive privatizacije državnog kapitala u RS-u.
Izdvojeno
Sve što dolazi iz Srbije često se neselektivno plasira kao vijest u Dnevniku 2. Otuda valjda i odluka urednika Slobodana Durmanovića (27. april) da posveti blok crnoj hronici iz susjedne zemlje, odnosno, saobraćajnim udesima koji su, na sreću, prošli bez ljudskih žrtava i teže povrijeđenih lica.
Ocjena 7
Komparativna analiza
Okružni sud u Banjoj Luci ne dozvoljava u sudnicama audio i videosnimanje od strane novinara. Isto tako, nema ni praksu da videomaterijal dostavlja medijskim kućama. No, kako je novinarima dozvoljeno da prate suđenje i bilježe njegov tok, ni za RTRS ni BNTV ne postoji opravdanje zašto to nisu učinili na početku suđenja pripadnicima specijalne jedinice policije MUP-a RS optuženim za oružanu pljačku 617.000 KM.
Dakle, najave novinara da im nije bilo omogućeno da prate suđenje – nisu tačne. Pa je jedini zaključak da je daleko lakše ispred zgrade suda sačekati advokate optuženih, uzeti njihove izjave i tek kratko spomenuti sadržaj optužnice nego više sati u sudnici pratiti sam proces.