Reporteri bez granica (RSF) podnijeli su tužbu protiv Facebooka u Francuskoj, pozivajući se na širenje govora mržnje protiv medija i laži o pandemiji koronavirusa.
U najnovijem nizu borbi koje vlade i pregovarači vode s velikim tehnološkim gigantima širom svijeta, RSF je primijetio velike količine dezinformacija o koronavirusu na Facebooku, uključujući teorije zavjere o vakcinama.
– Koristeći stručne analize, posebno svjedočenje i izjave bivših zaposlenika Facebooka, RSF-ova tužba pokazuje da Facebook omogućuje procvat dezinformacija i govora mržnje suprotno tvrdnjama iznesenih u uvjetima pružanja usluge i putem svojih oglasa – stoji u saopćenju.
Facebook France odbio je komentirati tužbu, ali je u izjavi rekao da nema nikakvu toleranciju na štetan sadržaj te ulaže velika sredstva u borbu protiv govora mržnje i dezinformacija.
RSF je rekao da bi ova tužba protiv Facebooka u Francuskoj imala potencijalni globalni utjecaj te razmatraju podnošenje sličnih tužbi i drugdje.
Dodaju da se tužba odnosi na Facebook u Francuskoj i Irskoj i temelji se na francuskom zakonu prema kojem kompanije koje koriste varljive komercijalne prakse mogu biti kažnjene novčanom kaznom do 10 posto godišnjeg prometa.
Facebook u Francuskoj ima veliki broj potrošača – ukupno 38 miliona korisnika, uključujući 24 miliona koji ga koriste svaki dan.
U oglasu objavljenom u francuskim medijima početkom 2021. godine, Facebook tvrdi da nudi “precizne informacije u stvarnom vremenu za bolju borbu protiv pandemije” i kaže da sarađuje s vladama i međunarodnim organizacijama kako bi “podijelili pouzdane informacije o Covidu-19”.
– Stvarnost je sasvim drugačija. First Draft, neprofitna organizacija osnovana 2015. godine za borbu protiv internetskih dezinformacija, nedavno je Facebook identificirala kao “središte teorija zavjere protiv vakcina” u zajednicama francuskog govornog područja – napominju.
Prema njemačkom Marshall Fundu (GMF), objave na Facebooku koje se povezuju s obmanjujućim web lokacijama rezultirale su sa 1,2 milijarde interakcija u četvrtom tromjesečju 2020. godine. Nadalje UNESCO-vom izvještaju objavljenom 2020. godine Facebook je proglašen “najmanje sigurnom” platformom društvenih medija.
Što se tiče dezinformacija, RSF je priložio dva izvještaja koji pokazuju kako je lako pristupiti velikim količinama značajnih dezinformacija o Covidu-19 koje Facebook nije označio kao takve.
Jedan od njih revidira pet različitih postova videozapisa Hold-up teorije zavjere – pet od mnogih dostupnih na Facebooku – koji su pregledani više od 4,5 miliona puta u dva mjeseca.
Izvor: Reuters/RSF