Nakon što su sedam godina proveli skrivajući se u Tajlandu, dvojica kambodžanskih novinara stigla su prošle godine u Sjedinjene Američke Države s radnim vizama, s ciljem da nastave pružati objektivne i tačne vijesti ljudima u svojoj jugoistočnoazijskoj domovini putem Radija Slobodna Azija (RFA).
Ali Vuthy Tha i Hour Hum sada kažu da su njihovi poslovi i pravni status u SAD-u ugroženi nakon što je predsjednik Donald Trump nedavno potpisao izvršnu naredbu kojom se praktično ukida Američka agencija za globalne medije (USAGM). Ova agencija finansira RFA i druge medije čija je misija da dostavljaju necenzurisane informacije u dijelove svijeta pod autoritarnim režimima i bez slobodnog novinarstva.
– Palo je s neba – rekao je Vuthy, samohrani otac dvoje male djece, govoreći o odluci Trumpove administracije za koju kaže da prijeti da mu uništi život.
– Jako mi je žao što naši slušaoci više ne mogu dobivati tačne vijesti – rekao je Hour, također preko prevodioca.
Obojica kažu da su zabrinuti kako će prehraniti porodice i da li će moći ostati u SAD-u. Kažu da povratak u Kambodžu nije opcija – riječ je o jednostranačkoj državi neprijateljski nastrojenoj prema nezavisnim medijima, gdje strahuju od progona zbog svog novinarskog rada.
Administracija je započela demontažu ili značajno smanjenje broja federalnih agencija, što je dovelo do otpuštanja ili suspenzije desetina hiljada državnih službenika i ugovorenih radnika. No, gašenje USAGM-a – mreže koja već desetljećima služi širenju američkog uticaja u inostranstvu – znači da bi novinari koji su prkosili autoritarnim režimima kako bi ispunili američku misiju promoviranja demokratije mogli biti deportovani i izloženi uznemiravanju i progonu u svojim zemljama.
Jedanaest novinara povezanih s medijima koje finansira SAD nalazi se u zatvorima širom svijeta, uključujući novinarku RFA-e Shin Daewe, koja u Mijanmaru izdržava kaznu od 15 godina zbog optužbe za podršku terorizmu.
Najmanje 84 novinara koji rade za USAGM u SAD-u s radnim vizama mogli bi se suočiti s deportacijom, uključujući najmanje 23 koji su „u ozbiljnom riziku da budu odmah uhapšeni po dolasku i potencijalno zatvoreni“, navodi organizacija Reporteri bez granica i koalicija 36 organizacija za ljudska prava.
– Skandalozno je da bi ovi novinari, koji riskiraju svoje živote kako bi otkrili razmjere represije u svojim zemljama, mogli biti potpuno napušteni – rekao je Thibaut Bruttin, generalni direktor Reportera bez granica.
– Kongres SAD mora preuzeti odgovornost za zaštitu ovih novinara i svih medija koje finansira USAGM – koje i sam finansira Kongres. Ta odgovornost nije samo moralna, ona proizlazi iz američke posvećenosti odbrani principa demokratije i slobode medija – rekao je Bruttin.
State Department je saopštio da sarađuje s USAGM-om u vezi s pritvorenim novinarima i da osuđuje nepravedna pritvaranja novinara zbog korištenja slobode izražavanja.
Nekoliko novinara Glasa Amerike, medijske službe koju također nadgleda USAGM, tužilo je federalni sud. Među njima su i dva strana novinara na privremenim vizama. Ako budu deportovani, jedan bi mogao biti osuđen na deset godina zatvora zbog svog rada za Glas Amerike, a drugi, pripadnik progonjene manjine u svojoj domovini, mogao bi se suočiti s „fizičkom opasnošću“, navodi se u tužbi. Sud je privremeno zaustavio raskid ugovora, čime je spriječeno prisilno napuštanje zemlje za sada.
I RFA i Radio Slobodna Evropa/Radio Liberty (RFE/RL), još jedan medij koji finansira USAGM, tužili su američku vladu s ciljem vraćanja finansiranja.
Trumpovi rezovi dolaze nakon što su SAD prošle godine pomogle oslobađanje Alsu Kurmasheve – novinarke s dvojnim američko-ruskim državljanstvom koja je radila za RFE/RL – u zamjeni zarobljenika u kojoj je učestvovao i novinar Wall Street Journala Evan Gershkovich.
U februaru je Trumpova administracija objavila puštanje na slobodu Andreya Kuznechyka, bjeloruskog novinara RFE/RL-a. Mreža i dalje ima četvero novinara u zatvorima – po jednog u Azerbejdžanu, Bjelorusiji, Rusiji i na Krimu pod ruskom okupacijom.
Glas Amerike ima jednog saradnika zatvorenog u Mijanmaru i još jednog u Vijetnamu, rekla je Jessica Jerreat, urednica za slobodu medija u Glasu Amerike.
U Vijetnamu se, prema riječima Tamare Bralo, šefice sigurnosti novinara u RFA-i, nalaze četiri novinara u zatvoru, dok je jedan u kućnom pritvoru. Izrazila je zabrinutost da bi američka podrška njihovom oslobađanju mogla oslabiti ako RFA prestane s radom.
Vijetnam se dosljedno nalazi pri dnu Indeksa slobode medija koji objavljuju Reporteri bez granica, a navodi se da se oko 40 novinara nalazi u zatvorima u toj zemlji, gdje je zlostavljanje široko rasprostranjeno.
I Vuthy i Hour počeli su raditi za RFA u Kambodži, ali su morali napustiti zemlju 2017. godine kada je najviši sud raspustio glavnu opozicionu stranku CNRP, vlasti uhapsile njihove kolege, a RFA zatvorila svoju kancelariju.
U susjednom Tajlandu, kao izbjeglice, nastavili su izvještavati za RFA, ali su njihove identitete držali u tajnosti. Ipak, stalno su se suočavali s rizikom da budu vraćeni u Kambodžu, sve dok ih RFA nije dovela u SAD prošle godine. Izvještavali su o temama kao što su politika, korupcija, ljudska prava, klimatske promjene i zaštita okoliša.
Autokratski bivši premijer Kambodže Hun Sen, koji je vladao skoro četiri decenije prije nego što je vlast predao svom sinu Hun Manetu, pohvalio je Trumpa u objavi na Facebooku što je, kako je naveo, „imao hrabrosti da povede svijet u borbi protiv lažnih vijesti“ ukidanjem finansiranja USAGM-a.
Izvor: AP