Novinari pod pritiskom: BiH i dalje nesigurno tlo za slobodno novinarstvo

Na konferenciji o sigurnosti novinara izneseni šokantni primjeri prijetnji, napada i institucionalnih opstrukcija

Novinari pod pritiskom: BiH i dalje nesigurno tlo za slobodno novinarstvo
Foto: Media.ba

Bosna i Hercegovina i dalje je opasno mjesto za novinare i novinarke, koji su sve češće mete prijetnji, fizičkih napada, pritisaka institucija i strateških tužbi za ušutkavanje (SLAPP).

O ovim problemima govori se na dvodnevnoj Konferenciji o sigurnosti i položaju novinara i medija u BiH, koju u hotelu “Monti” na Igmanu organizira Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH uz podršku Vijeća Evrope.

Konferenciju je otvorio ministar Sevlid Hurtić, naglašavajući kako su “slobodni, sigurni i odgovorni mediji temelj svakog demokratskog društva”, ali i da su novinari u BiH često izloženi pritiscima, prijetnjama i napadima.

– Ova konferencija predstavlja važan korak ka jačanju svijesti i iznalaženju konkretnih rješenja za poboljšanje položaja i zaštite novinara – poručio je Hurtić.

O iskustvima s terena govorio je Denis Džidić, direktor Detektora, koji je istakao da su novinari njegove redakcije više puta bili izloženi ozbiljnim prijetnjama, uključujući i prijetnje smrću.

– Novinarka Detektora je tokom rada na priči o desničarskoj skupini u RS-u doživjela prijetnje i pritiske od navijača. Iako je slučaj prijavljen, postupak se vodi sporo i netransparentno – kazao je Džidić.

Posebno je alarmantan slučaj koji je iznio Azhar Kalamujić, novinar Centra za istraživačko novinarstvo BiH (CIN). Opisujući atmosferu u kojoj novinari rade, prisjetio se napada na svoju kolegicu.

– Tad je on nasrnuo na kolegicu i rekao da će joj iščupati grkljan – kazao je Kalamujić, podsjećajući na incident tokom izvještavanja sa suđenja u Dubrovniku.

Dodao je da je hrvatsko pravosuđe taj slučaj brzo riješilo, za razliku od BiH gdje takvi postupci najčešće traju godinama ili ostaju bez epiloga.

Džidić je naglasio da najveći strah novinara u BiH dolazi upravo iz neizvjesnosti ishoda u pravosuđu.

– Vi u BiH nemate garanciju da će se postupati na određeni način, nego zavisi od toga kojeg ćete sudiju dobiti. To je najveći problem – istakao je.

Osim fizičkih napada i prijetnji, novinari se suočavaju i s takozvanim SLAPP tužbama, strateškim parnicama koje imaju za cilj zastrašivanje i finansijsko iscrpljivanje medija i novinara.

– Mnogo je veća opasnost kroz tužbe za klevetu, vidimo rast takvih predmeta i dugotrajnost postupaka. To direktno utječe na kvalitet i slobodu izvještavanja –  poručio je Džidić.

Konferencija ima za cilj otvoriti dijalog o ovim izazovima i ponuditi preporuke za jačanje zaštite novinara, kako bi se osigurao slobodan i odgovoran medijski prostor u BiH.

Izvor: N1

About The Author