Na Svjetski dan medija brojne čestitke, dok sloboda medija u BiH nazaduje

Bez slobodnih medija nema slobodnomislećih novinara koji će se istinski boriti protiv korupcije i kriminala

Na Svjetski dan medija brojne čestitke, dok sloboda medija u BiH nazaduje

Treći maj obilježava se kao Svjetski dan slobode medija, a na ovaj datum stigle su brojne čestitke bosanskohercegovačkih državnika iako sve statistike i istraživanja govore o značajnom padu slobodne medija u Bosni i Hercegovini i pogoršanju uvjeta rada nezavisnih medija i medijskih djelatnika.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović kazao je da je sloboda medija od krucijalne važnosti za novinare i sve medijske zaposlenike, kao i za svaku demokratsku državu, jer na osnovu slobode medija ocjenjuje se stepen demokratičnosti jednog društva.

Ističe da u vrijeme kada pojedini autokratski političari pokušavaju oduzeti pravo na slobodu štampe i okupljanja, posebno je važno podržati slobodu medija, koja je utemeljena na slobodi izražavanja zagarantiranoj Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić podsjetio je na neprocjenjivu ulogu medija i novinara u društvu i državi, dodajući da su bosanskohercegovački mediji i novinari posljednjih decenija na svojim plećima iznijeli ogroman teret, u okviru različitih društveno-političkih procesa.

Kazao je da je Bosna i Hercegovina dobila kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji, uz preporuku da mora poduzeti korake u jačanju slobode izražavanja i slobode medija.

– Naše čvrsto opredjeljenje i ciljevi moraju biti reguliranje oblasti medija i novinarstva u Bosni i Hercegovini po najvišim evropskim standardima, s ciljem zaštite medijskih radnika i unapređenja njihovog položaja, ali istovremeno sprečavanja pojava koje nanose štetu ovoj časnoj profesiji – dodao je.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić poželio je da novinarska misija, da profesionalno i istinito izvještavaju javnost, nikada ne bude ugrožena bilo čijim pritiskom.

– I političari i novinari imaju istu, posebnu odgovornost prema građanima i zato postoji granica koja se ne smije preći. Sloboda javne riječi svakim danom mora biti i veća i jača, ali siguran sam da niko nema pravo da pod plaštom slobode govora širi govor mržnje, manipulira građanima, vrijeđa ljudsko dostojanstvo – poručio je Zvizdić.

Kako navodi, bez slobodnih medija nema slobodnomislećih novinara koji će se istinski i svom snagom boriti protiv korupcije i kriminala, a samo potpuno slobodni i profesionalni novinari mogu doprinositi kvalitetnom informiranju i jačanju demokratije.

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Refik Lendo je naveo da je sloboda medija ključni je stub demokratije i osnova na kojoj se grade društva u kojima se poštuju građanska prava i temeljne slobode zbog čega nezavisno, odgovorno i profesionalno informiranje javnosti mora imati punu podršku svih aktera političkog i društvenog života u svakom dijelu Bosne i Hercegovine.

Ambasador Savezne Republike Njemačke u Bosni i Hercegovini Thomasa Fitschen naglasio je da funkcionalna, dinamična demokratija zahtijeva nezavisno medijsko okruženje i neograničenu slobodu štampe, podsjećajući da sloboda medija i sloboda izražavanja spadaju u univerzalna ljudska prava.

– Slobodno novinarstvo je najbolji lijek protiv kršenja ljudskih prava i zloupotrebe ovlasti. Nesmetan rad novinara je prijeko potreban za naša društva – ističe njemački ambasador u izjavi upućenoj povodom Svjetskog dana slobode medija.

Kaže da novinari širom svijeta doprinose tome da se dezinformacije razotkrivaju, da nastaju pluralističke debate i da jači čuju glas slabijih. Istraživačko novinarstvo predstavlja protutežu politici, društvu i ekonomiji i doprinosi poštivanju ljudskih prava, borbi protiv korupcije i slobodnom formiranju javnog mišljenja među stanovništvom.

– Njemačka i u Republici Srpskoj sa zabrinutošću prati ograničavanje slobode izražavanja i slobode medija. Stoga, danas još jednom apeliram na Narodnu skupštinu RS da ne kriminalizira klevetu. Kritičko izvještavanje nije zločin – navodi se u izjavi.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana slobode medija, Društvo hrvatskih novinara u BiH izrazilo je podršku nezavisnim novinarima, medijskim kućama i studentima novinarstva koji svojim poslom održavaju stup demokratije na kojem se grade društva u kojima se poštuju građanska prava i temeljne slobode.

– Slobodni mediji omogućuju demokratsko, snažno i uključivo društvo i kao takvi su ključni za zaštitu i promicanje ljudskih prava, stoga je važno kontinuirano se boriti i na današnji dan posebno ukazati na značaj slobode medija – ističu iz Društva hrvatskih novinara u BiH.

Napominju kako se zaštitom slobode medija ne štite samo mediji i novinari, već i prava građana, prvenstveno pravo primanja informacija zbog čega je to interes cijele društvene zajednice.

U BiH je potrebno, ističu, djelovati na suzbijanju i rješavanju prijetnji bilo kakve vrste prema novinarima ili napadima na medije. Također, važno je osigurati učinkovite policijske istrage i sudske procese koji bi doveli do pravosnažnih presuda počiniteljima.

About The Author