Vlasnik Facebooka, kompanija Meta Platforms, kupio je rastuće rivale Instagram i WhatsApp nakon što su pokušaji da im konkuriše propali, izjavio je advokat Savezne trgovinske komisije SAD-a (FTC) na početku suđenja koje bi moglo preokrenuti sudbinu ove tehnološke kompanije.
Advokat FTC-a, Daniel Matheson, istakao je kako je Meta koristila nezakonitu strategiju kojom je uspostavila prepreke za ulazak novih konkurenata na tržište, čime je više od decenije očuvala svoju dominaciju.
– Potrošači nemaju razumno dostupne alternative kojima mogu da se okrenu – rekao je Matheson.
Tužba, pokrenuta tokom prvog mandata predsjednika Donalda Trumpa, tvrdi da je Meta prije deset godina kupila Instagram i WhatsApp s ciljem uklanjanja konkurencije na društvenim mrežama, u trenutku kada se Facebook borio da prilagodi svoju platformu mobilnim uređajima.
FTC sada traži da se Meta prisili da proda Instagram i WhatsApp ili da se poslovanje kompanije značajno restrukturira.
Ovo suđenje predstavlja ozbiljnu prijetnju za Meta-u, koja prema nekim procjenama ostvaruje više od polovine svog prihoda od oglašavanja u SAD-u putem Instagrama. Istovremeno, proces testira spremnost nove Trumpove administracije da se uhvati u koštac s velikim tehnološkim gigantima.
Meta je u više navrata tražila približavanje Trumpu nakon njegove izborne pobjede, ukidajući pravila o moderaciji sadržaja koja su republikanci smatrali cenzurom i donirajući milion dolara za njegovu inauguraciju. Izvršni direktor kompanije, Mark Zuckerberg, posljednjih sedmica više puta je posjetio Bijelu kuću.
Portparol FTC-a, Joe Simonson, poručio je da je “FTC pod Trumpom i Vanceom u potpunosti spreman za ovo suđenje” te da njihovi advokati rade danonoćno.
S druge strane, advokat Mete, Mark Hansen, tvrdi da FTC ignorira činjenicu da današnji korisnici znatno manje dijele sadržaje sa prijateljima i porodicom putem društvenih mreža, a većinu vremena provode gledajući kratke video sadržaje slične onima na TikToku.
Očekuje se da će Zuckerberg svjedočiti tokom suđenja i odgovarati na pitanja u vezi s e-mailovima u kojima je predlagao kupovinu Instagrama kako bi neutralizirao konkurenciju te izražavao zabrinutost da bi WhatsApp mogao izrasti u društvenu mrežu.
Meta tvrdi da su kupovine Instagrama 2012. i WhatsAppa 2014. godine donijele korist korisnicima, te da izjave iz tog vremena više nisu relevantne s obzirom na današnju konkurenciju, uključujući TikTok, YouTube i Appleovu aplikaciju za razmjenu poruka.
Kako korisnici provode vrijeme na društvenim mrežama i koje aplikacije smatraju zamjenjivima, biće ključne teme u ovom procesu. Meta će pokušati dokazati da je porast prometa na Instagramu i Facebooku tokom kratkog gašenja TikToka u SAD-u pokazatelj direktne konkurencije.
FTC, međutim, tvrdi da Meta drži monopol na platformama koje korisnici koriste za dijeljenje sadržaja sa prijateljima i porodicom. Njeni glavni konkurenti na tom tržištu u SAD-u su Snapchat i manja platforma MeWe, dok aplikacije poput TikToka, YouTubea i Reddita, gdje korisnici uglavnom objavljuju sadržaj za širu publiku, nisu zamjenjive.
Savezni sudija James Boasberg ranije je upozorio da FTC-u predstoji težak zadatak da dokaže svoje tvrdnje na suđenju.
Proces bi mogao potrajati do jula. Ukoliko FTC pobijedi, morat će na drugom suđenju dokazati da bi prodaja Instagrama ili WhatsAppa zaista obnovila konkurenciju na tržištu.
Gubitak Instagrama mogao bi imati katastrofalan učinak na prihode Mete. Iako kompanija ne objavljuje pojedinačne brojke, istraživačka firma Emarketer procjenjuje da će Instagram ove godine generirati više od 37 milijardi dolara prihoda, što čini više od polovine ukupnog oglašivačkog prihoda Mete u SAD-u.
Ovaj slučaj dio je šireg obračuna s tehnološkim gigantima, započetog tokom Trumpove prve administracije. Amazon, Apple i Google također se suočavaju s antimonopolskim tužbama američkih vlasti.
Izvor: Reuters