Novinarka Radija Slobodna Evropa Alsu Kurmaševa i novinar američkog Wall Street Journala Evan Gershkovich oslobođeni iz ruskog pritvora, u najvećoj razmjeni zarobljenika između Rusije i Zapada od okončanja Hladnog rata.
Rusija, Sjedinjeni Američke Države i nekoliko drugih zemalja provele su 1. augusta masovnu razmjenu zarobljenika.
Američki predsjednik Joe Biden potvrdio je da su među oslobođenima novinari Kurmaševa i Gershkovich, te bivši američki marinac Paul Whelan i Vladimir Kara-Murza, opozicijski aktivist, rusko-britanski državljanin, saopćila je Bijela kuća.
– Sve u svemu, pregovarali smo o oslobađanju 16 osoba iz Rusije, uključujući pet Nijemaca i sedam ruskih državljana koji su bili politički zatvorenici u svojoj zemlji – naveo je Biden.
Biden je naveo da su svi bili “nepravedno zatvoreni u Rusiji” te da je dogovor koji im je osigurao slobodu bio je podvig diplomatije.
Zahvalio je saveznicima koji su pomogli u kompliciranim pregovorima za razmjenu, uključujući Njemačku, Poljsku, Sloveniju, Norvešku i Tursku, ističući da neće stati dok ne bude oslobođeni svi “nepravedno zatvoreni” Amerikanci.
Američki državni sekretar Antony Blinken saopćio je da su Whelan, Gershkovich i Kurmaševa “sada su na putu natrag u Sjedinjene Države iz Rusije”.
– Sjedinjene Države uspjele su postići sporazum kako bi osigurale njihovu slobodu, kao i slobodu Kara-Murze i 12 drugih koji su držani u Rusiji u zarobljeništvu – naveo je Blinken, ističući da je turska vlada osigurala mjesto za siguran povratak u Sjedinjene Države i Njemačku.
Novinarka RSE Kurmaševa, koja ima rusko i američko državljanstvo, bila je u ruskom pritvoru od sredine oktobra prošle godine, a ruski sud osudio ju je u julu na šest i pol godina zatvora, pod optužbama za “širenje lažnih informacija” o ruskoj vojsci.
Predsjednik i izvršni direktor RSE Stephen Capus pozdravio je vijest o njenom oslobađanju, podsjećajući da je još troje novinara RSE u pritvoru.
– Oslobađanje Alsu čini nas još odlučnijima da osiguramo slobodu i drugim novinarima RSE, okrutno zatvorenim u Bjelorusiji i na Krimu pod ruskom okupacijom. Nećemo stati sve dok svi naši nepravedno pritvoreni novinari ne budu sigurni kod kuće. Novinarstvo nije kriminal – istaknuo je Capus.
Tursko predsjedništvo objavilo je prethodno, 1. augusta, da je 26 osoba iz sedam različitih zemalja, uključujući SAD i Rusiju, razmijenjeno u Ankari, piše Reuters.
U saopćenju turskog predsjedništva navedeno je da je 26 osoba stiglo u Ankaru, iz zatvora u Njemačkoj, Poljskoj, Sloveniji, Norveškoj i Bjelorusiji, te da su među njima novinar Gershkovich i bivši marinac Whelan.
Među razmijenjenima Rusiji je predan Vadim Krasikov, osumnjičeni ruski agent zatvoren u Njemačkoj zbog ubistva bivšeg čečenskog separatističkog komandata u Berlinu 2019. godine, saopćilo je tursko predsjedništvo.
Oslobođen je, pored ostalih, Nijemac Rico Krieger, koji je bio zatvoren u Bjelorusiji pod optužbama za “terorizam” i “plaćeništvo”, kao i ruski disident Ilya Yashin, osuđen krajem 2022. godine na osam i pol godine zatvora zbog osuđivanja ruskih zločina u Ukrajini.
Turska nacionalna obavještajna saopćila je da je imala “glavnu posredničku ulogu” u razmjeni.
Glasnogovornika Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da se Kremlj nada da će oni koji su napustili Rusiju ostati podalje, prenijela je agencija TASS.
– Vjerujem da bi svi naši neprijatelji trebali ostati [u inozemstvu], a svi oni koji nam nisu neprijatelji trebali bi se vratiti. To je moje gledište – kazao je Peskov.
Do razmjene zatvorenika došlo je nakon što su devet ruskih aktivista i jedan američki državljanin proteklih dana iznenada premješteni iz ruskih zatvora. Također, nekoliko Rusa koji su bili u američkim zatvorima nestalo iz zatvorskih baza podataka.
To je 1. augusta potaknulo spekulacije da je možda u toku velika razmjena zatvorenika, koja uključuje Rusiju, Sjedinjene Države i nekoliko evropskih zemalja.
Advokati nekoliko pritovrenika koji su bili u ruskim zatvorima naveli su da je nepoznato mjesto gdje se nalaze njihovi klijenti, što je česta situacija kada se zatvorenici premještaju.
Olga Karlova, advokatica bivšeg američkog marinca Whelana, izjavila je 31. jula da ne zna gdje je njezin klijent. Vlasti u zatvoru u regiji Mordovia, gdje je bio zatvoren, ignorirale su zahtjeve da potvrde nalazi li se on u kaznionici. Whelan je u ruskom zatvoru služio 16-godišnju zatvorsku kaznu zbog optužbi za špijunažu.
Paul Whelan (54) uhapšen je u Moskvi u decembru 2018. godine pod optužbom za špijunažu i osuđen je na 16 godina zatvora u maju 2020. nakon suđenja koje su Sjedinjene Države osudile kao “izrugivanje pravdi”.
Samo nekoliko sati nakon što se saznalo za Whalenov nestanak, advokat Kara-Murze, rusko-britanskog državljanina, rekao je da mu nije dopušten ulazak u zatvor u Omsku da vidi svog klijenta, koji je prošle godine osuđen na 25 godina zatvora pod optužbom za izdaju.
U međuvremenu, četiri Rusa koja su bila zatvorena u Sjedinjenim Državama, nestala su iz baze podataka zatvorenika koju vodi američki ured za zatvore.
Među njima su Vladislav Klyushin, informatički poduzetnik povezan s Kremljem koji služi višegodišnju kaznu zbog optužbi za trgovanje povlaštenim informacijama, i Aleksandr Vinnik, koji je nedavno priznao krivnju za optužbe za pranje novca i bio je na slobodi do izricanja presude.
Grupa ruskih advokata i aktivista za ljudska prava, poznatih pod nazivom Pervy Otdel, objavila je 1. augusta poruku na Telegramu u kojoj navodu kako je zabilježen trag leta aviona, koji je prethodno bio uključen u druge razmjene zarobljenika.
– Avion An-148, koji je navodno korišten za prethodnu razmjenu političkih zatvorenika, poletio je iz Kalinjingrada u Moskvu [1. augusta] – saopćio je Pervy Otdel.
Avion sa oznakom na repu RA-61727 potom je poletio natrag u Moskvu, navela je ta grupa, ističući da to “može ukazivati na to da se razmjena političkih zatvorenika odvijala na granici s Poljskom”.
Podaci sa stranice za praćenje letova “Flightradar24” potvrdili su kretanje aviona, dok je ruski medij Agenstvo izvijestio da je nekoliko specijalnih aviona ruske vlade proteklih dana putovalo u i iz regija, u kojima se nalaze zatvori u kojima su disidenti.
Posljednja velika razmjena zarobljenika od Hladnog rata dogodila se 2010. godine kada je oslobođeno ukupno 14 osoba.
Izvor: RSE