Korak bliže ka pravdi za četiri nizozemska novinara ubijena 1982. godine

Novinarske organizacije pozdravile su novo suđenje kao ključni korak ka okončanju nekažnjivosti za ove zločine protiv novinara

Korak bliže ka pravdi za četiri nizozemska novinara ubijena 1982. godine
Foto: matt-c-xDtiCFu_Z3s-unsplash

Nakon desetljeća nekažnjivosti, došlo je do pomaka u tome da pravda konačno bude zadovoljena u slučaju četvorice nizozemskih novinara koje su ubile vojne snage u El Salvadoru 1982. godine. Istraga, koja je ponovno otvorena 2020. godine, identificirala je one koji su navodno odgovorni za zločin.

Ovo bi moglo predstavljati presedan za druge zločine koji su počinjeni tokom unutrašnjeg sukoba u El Salvadoru 1980-ih i za koje tek treba biti suđeno.

Međunarodna i Evropska federacija novinara i Federacija novinara Latinske Amerike i Kariba, zajedno s Nizozemskim udruženjem novinara (Nederlandse Vereniging van Journalisten) i Udruženjem novinara El Salvadora pozdravili su suđenje koje predstavlja značajan korak naprijed u borbi protiv nekažnjivosti za zločine počinjene nad novinarima.

Koos Koster, Jan Kuiper, Joop Willemse i Hans ter Laag bili su dio tima IKON-a, nizozemske javne TV stanice, koji su ubijeni 17. marta 1982. godine kada su bili u Salvadoru na predstojećim izborima za Ustavotvornu skupštinu.

U pratnji pet članova gerile, novinari su bili na putu za Chalatenango kako bi izvještavali o sukobu kada su upali u vojnu zasjedu gdje su i pogubljeni. Samo je jedan od ljudi s njima preživio.

Pet dana prije napada novinare je ispitivala salvadorska policija, što je pokazalo da se njihove aktivnosti prate, a tri dana prije zasjede intervjuirali su političke zatvorenike. Ovaj kontekst i razni dokazi upućuju na to da su ubistva počinjena namjerno s ciljem ušutkavanja medija.

Oko 700 novinara iz cijeloga svijeta stiglo je u zemlju 1982. godine kako bi pratili izbore i oružani sukob kroz koji je zemlja prolazila od 1980. godine. Situacija u zemlji bila je takva da je postojao sve veći broj optužbi za kršenje ljudskih prava.

Također je bilo sve više optužbi da je vlada koristila odrede smrti za napade na civilno stanovništvo i društvene ili političke aktiviste, pa čak i vjerske osobe, poput svećenika Óscara Romera.

Slučaj je ostao nekažnjen zbog Zakona o oprostu koji je uveden 1993. godine, a koji je štitio ovu vrstu zločina počinjenog tokom rata. Ovaj je zakon konačno proglašen neustavnim 2016. godine.

Nakon toga, 2018. godine, zahvaljujući ustrajnosti porodica žrtava i organizacija kao što su Fundación Comunicándonos i Asociación Salvadoreña por los Derechos Humanos (ASDEHU), podnesena je pritužba i zahtjev nakon čega se morao ponovno otvoriti slučaj.

Ponovno otvaranje slučaja 2020. godine dovelo je do otkrivanja navodnih počinitelja i prikupljanja novih dokaza. Sada postoji korak prema zadovoljenju pravde u ovom slučaju, što predstavlja važan korak prema istini i odšteti za porodice žrtava.

Optuženi su bivši ministar odbrane José Guillermo García, bivši direktor policije Ministarstva finansija Francisco Antonio Morán i bivši pukovnik Mario Adalberto Reyes Mena koji trenutno boravi u Sjedinjenim Državama i suočava se sa zahtjevom za izručenje. Reyes Mena optužen je kao planer i glavni odgovorni za ubistva.

IFJ, EFJ, FEPALC, Nizozemsko udruženje novinara i Udruženje novinara El Salvadora pozdravili su novo suđenje kao ključni korak ka okončanju nekažnjivosti za ove zločine protiv novinara koji bi mogli predstavljati historijski presedan u zemlji i regiji.

– Ne može biti slobode izražavanja sve dok postoji nekažnjivost, zbog čega zahtijevamo sjećanje, istinu i pravdu za Koosa, Jana, Joopa i Hansa – poručile su organizacije.

Izvor: IFJ

About The Author