Kenijski sud u ponedjeljak je utvrdio da je policija djelovala nezakonito u vezi s ubistvom pakistanskog novinara 2022. godine nakon žalbe njegove udovice, koja je pozdravila konačno postizanje “pravde” u tom dugotrajnom slučaju.
Arshad Sharif, oštar kritičar moćnog pakistanskog vojnog establišmenta i pristaša bivšeg premijera Imrana Khana, upucan je u glavu kada je kenijska policija otvorila vatru na njegov automobil u oktobru prije dvije godine.
Njegova udovica Javeria Siddique i dva novinarska udruženja u Keniji prošle su godine podnijeli prijavu protiv najviših policijskih i pravnih dužnosnika zbog “proizvoljnog i nezakonitog ubistva” Sharifa i “posljedičnog propusta ispitanika da istraže slučaj”.
U ponedjeljak je Visoki sud u Kajiadu, gradu južno od Nairobija, odbacio tvrdnju policije da je ubistvo slučaj pogrešnog identiteta i da policajci vjeruju da su pucali na ukradeno vozilo koje je bilo uključeno u otmicu.
– Upotreba sile protiv Sharifa pucanjem u glavu bila je nezakonita i protuustavna – presudila je sutkinja Stella Mutuku, dodajući da su vlasti su prekršile Sharifovo temeljno pravo na život.
Siddique, koja je pratila suđenje iz Islamabada u Pakistanu, izrazila je zahvalnost na odluci suda.
– Ne mogu u potpunosti izraziti svoje emocije i ne mogu vratiti Arshada. Međutim, ovim je postavljen presedan da oni koji ubiju novinara ne mogu izbjeći pravdu – kazala je za AFP.
Sud je dodijelio 10 miliona šilinga (78.000 američkih dolara) odštete, ali je odobrio zahtjev države da suspendira odluku o odšteti na 30 dana kako bi se omogućilo podnošenje žalbe.
Advokat Ochiel Dudley opisao je odluku kao “veliki presedan za policijsku odgovornost”. Rekao je za AFP da je sudac utvrdio da je “Kenija prekršila pravo Arshada Sharifa na život, dostojanstvo i slobodu od mučenja, okrutnog i ponižavajućeg postupanja”.
U svojoj presudi, Mutuku je naredila kenijskim pravnim i policijskim vlastima da završe istragu slučaja. Ti ispitanici moraju “poduzeti odgovorne radnje, uključujući kažnjavanje i krivični progon policajaca koji su ubili Arshada Sharifa, ako se utvrdi da su krivi”, rekla je.
Sharif je pobjegao iz Pakistana u augustu 2022. godine, nekoliko dana nakon intervjua s visokim opozicionim političarem koji je rekao da se niži časnici u pakistanskoj vojsci trebaju oglušiti o naredbe koje su bile protiv “volje većine”.
Pakistan se nalazi na 152. mjestu od 180 zemalja u indeksu slobode medija koji su sastavili Reporteri bez granica, a novinari se suočavaju s cenzurom i zastrašivanjem.
Grupe za ljudska prava često optužuju policiju u Keniji da koristi prekomjernu silu i vrši nezakonita ubistva. Nedavno su se kritike rasplamsale nakon smrti 39 učesnika protesta koji su izražavali nezadovoljstvo kontroverznim prijedlozima za povećanje poreza u Keniji.
Izvor: VoA