Izraelski zračni napad na medijski šator u Gazi usmrtio je najmanje dvije osobe

U bombardovanju u blizini bolnice Nasser u Khan Younisu u ranim jutarnjim satima u ponedjeljak ranjeno je i nekoliko drugih novinara, prema navodima lokalnih medija. Napad je samo posljednji u nizu koji su rezultirali žrtvama među novinarima

Izraelski zračni napad na medijski šator u Gazi usmrtio je najmanje dvije osobe

Napad na šator ispred bolnice na jugu Gaze oko 2 sata ujutro izazvao je požar u kojem su poginuli novinar Helmi al-Faqawi, kao i muškarac po imenu Yousef al-Khazindar, prema izvještaju palestinske novinske agencije Wafa.

Snimak koji je podijelila Quds News Network prikazuje šator u plamenu. Neki ljudi iz okupljene mase pokušavali su ugasiti vatru.

Izvještaji navode da je devet osoba, od kojih šest novinara, povrijeđeno u napadu, „neki ozbiljno“.

Quds News Network prikazala je snimak novinara Hassana Eslaiha i Ihaba al-Bardinija na bolničkim krevetima, pri čemu je potonji „pogodjen gelerom u glavu, koji je izašao kroz oko“.

Javljeno je da se Nnovinar Ahmad Mansour bori za život nakon što je zadobio „teške opekotine“.

Izraelski napadi na Gazu u ponedjeljak ujutro ubili su najmanje 13 osoba, prema medicinskim izvorima koje je citirala Al Jazeera Arabic.

Mreža je izvijestila da su dvije osobe ubijene u napadima na izbjeglički kamp Džabalija, a još tri u četvrti Zeitoun u gradu Gazi.

Wafa je izvijestila da su dvije osobe ubijene zapadno od Deir el-Balaha i još jedna u području al-Jurun, sjeverno od grada Gaze.

Najsmrtonosniji rat za novinare
Napad na medijski šator desio se dan nakon što je novinarka Islam Meqdad ubijena zajedno sa svojim mužem i djetetom, čime je porastao broj žrtava među medijskim radnicima u Gazi.

Institut Watson za međunarodne i javne poslove saopćio je da je izraelski rat u Gazi sada najsmrtonosniji ikada za medijske radnike, prema njihovom projektu “Cijene rata”.

U izvještaju američkog istraživačkog centra, objavljenom prošle sedmice, navodi se da su izraelske snage ubile 232 novinara i medijska radnika otkako je rat u Pojasu Gaze počeo.

U prosjeku je tokom bombardovanja svake sedmice ubijeno 13 novinara i medijskih radnika.

U izvještaju se navodi da brojke pokazuju kako je u ovom sukobu ubijeno više novinara nego u oba svjetska rata, Vijetnamskom ratu, ratovima u Jugoslaviji i američkom ratu u Afganistanu – zajedno.

Nije jasno, nastavlja istraživački centar, koliko je novinara u Gazi bilo specifično meta i „koliko ih je, poput desetina hiljada drugih civila, jednostavno žrtva izraelskog bombardovanja“.

Međutim, pozivajući se na dokumentaciju organizacije Reporteri bez granica (RSF), izvještaj navodi 35 slučajeva do kraja 2024. godine u kojima je vojska vjerovatno ciljano napala i ubila novinare zbog njihovog rada.

Pozivajući se na studiju “Cijene rata”, novinar Antony Lowenstein rekao je za Al Jazeeru da se Izrael upušta u „namjerno ciljanje novinara“ i da je broj ubijenih medijskih radnika u Gazi sada „veći nego u svim sukobima u posljednjih 100 godina zajedno“.

Izvor: Al Jazeera i novinske agencije

About The Author