Filipinski predsjednik stavio je veto na zakon o zloupotrebi društvenih mreža

Kada je zakon usvojen u parlamentu rečeno je to doprinos “borbi protiv anonimnosti koja osigurava okruženje za trolove i druge zlonamjerne napade u doba društvenih medija”

Filipinski predsjednik stavio je veto na zakon o zloupotrebi društvenih mreža
Foto: Mother Nature Network

Filipinski predsjednik Rodrigo Duterte stavio je u petak veto na zakon kojim se od korisnika društvenih mreža traži da unesu svoje pravne identitete i telefonske brojeve nakon izražavanja rezervi u pogledu opsega državnog nadzora na digitalnim komunikacijskim platformama.

Zakonodavci su u februaru odobrili nacrt kao mjeru za rješavanje kibernetičkog kriminala i online zlostavljanja. Nazvan Zakon o registraciji kartice modula identiteta pretplatnika, zahtijevao je da svi vlasnici SIM kartica za mobitele budu registrirani kod operatera.

Općenito se smatralo da je to pokušaj suzbijanja dezinformacija uoči općih izbora 9. maja, budući da su društveni mediji postali glavna platforma kampanje za kandidate koji se takmiče za predsjedništvo, potpredsjedništvo i hiljade mjesta u Kongresu i lokalnim vlastima.

Predsjednikov glasnogovornik Martin M. Andanar rekao je da Duterte cijeni napore zakonodavaca da se pozabave kibernetičkim kriminalom, ali “određeni aspekti miješanja države, ili njihova regulacija, nisu propisno definirani” i mogu ugroziti “mnoga Ustavom zaštićena prava”.

– Na Uredu predsjednika je da osigura da bilo koji zakon bude u skladu sa propisima Ustava, poput onih koji garantiraju privatnost i slobodu govora – rekao je Andanar u saopćenju.

Kada su zakon usvojili donji dom i senat, jedan od njegovih autora, senator Franklin Drilon, rekao je da je to doprinos “borbi protiv anonimnosti koja osigurava okruženje za trolove i druge zlonamjerne napade da napreduju u doba društvenih medija”.

Prijedlogom zakona propisane su kazne zatvora ili novčane kazne za davanje lažnih podataka o identitetu, ali iz zakona nije odmah bilo jasno kako će platforme društvenih medija provjeravati je li ime ili broj koji se koristi za registraciju računa lažan.

Privatnost je također došla u središte pažnje kada je donesen zakon. Grace Mirandilla-Santos iz Internet Society Philippines, rekla je da bi registracija SIM kartice mogla ugroziti pravo legitimnih korisnika na privatnost i imati “zastrašujući učinak na slobodu izražavanja”, bez stvarnih dokaza da bi to odvratilo kriminalne aktivnosti.

Duterteovu odluku da stavi veto na zakon pozdravili su aktivisti, ocjenjujući da su SIM kartica i registracija na društvenim mrežama opasne mjere koje potkopavaju privatnost i stvaraju zastrašujući učinak na potrošače i korisnike društvenih medija, a to je ujedno i oblik državnog nadzora nad ljudima i ne sprječava kriminal”.

Uz Duterteov veto, malo je vjerojatno da će zakon biti usvojen prije izbora, ocjenjuju mediji.

Izvor: Reuters

About The Author