Evropska komisija (EK) je primila k znanju da je Skupština Crne Gore usvojila Zakon o medijima i Zakon RTCG (javnom servisu Crne Gore), podvukavši da je vrijeme njihovog usvajanja “odgovornost crnogorskih vlasti”.
– Zaštita novinarskih izvora je presudna za slobodu štampe. Otkrivanje novinarskih izvora predstavlja ozbiljno uplitanje u slobodu izražavanja koja bi se trebala ograničiti samo na strogo izuzetne okolnosti – objavila je na Twitteru glasnogovornica Komisije Ana Pisonero.
Pisonero je naglasila da briselske institucije očekuju da će se odgovarajuća odredba u novom zakonu primijeniti u skladu s međunarodnim i evropskim standardima i sudskom praksom Evropskog suda za ljudska prava.
– Važno je da pravni okvir Crne Gore osigura uvjete koji doprinose efikasnom ostvarivanju slobode izražavanja, što je jedna od osnovnih vrijednosti Evropske unije i ključni element procesa pridruživanja Crne Gore u Evropsku uniju – podvukla je Pisonero.
Reporteri bez granica (RSF) također napominju da bi obaveza novinara da otkrije izvor, na zahtjev državnog tužioca, bila teška povreda povjerljivosti izvora novinara.
– Ako novi Zakon o medijima stupi na snagu, to će biti još jedan udarac slobodi medija u Crnoj Gori, koja je već na 105. mjestu indeksa Reportera bez granica – podsjetili su.
Kako navode, vrlo uznemiravajuće je što se čini da Zakon, umjesto poboljšanja medijskog okruženja ima politički cilj služenja interesima Vlade.
– Na to upućuje činjenica da ga je vladajuća većina odobrila bez općeg političkog konsenzusa (bez podrške opozicije) i trebalo bi da stupi na snagu neposredno prije parlamentarnih izbora zakazanih za 30. august – kaže šef odsjeka za Evropsku uniju i Balkan Pavol Szalai za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Zbog toga, predsjednik Crne Gore (Milo Đukanović) ne bi trebalo da potpiše Zakon i trebalo bi da ga vrati parlamentu na izmjene (amandmane), poručuje Pavol Szalai.
Skupština Crne Gore je u ponedjeljak, 27. jula, glasovima vladajuće koalicije usvojila novi Zakon o medijima, na osnovu kojeg novinar na zahtjev Tužilaštva mora odati izvor ako je to “neophodno radi zaštite interesa nacionalne sigurnosti, teritorijalnog integriteta i zaštite zdravlja”.
Izvor: Radio Slobodna Evropa