Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT) suočena je s katastrofalnim finansijskim poteškoćama i prijeti joj gašenje, čime bi 800 zaposlenika ostalo bez posla, ukoliko se ne postigne dogovor o finansiranju. Evropska i Međunarodna federacija novinara (EFJ-IFJ) apelirale su na rukovodstvo BHRT-a i političare da hitno pronađu rješenje.
Nacionalni javni emiter ostao je bez jedinog izvora prihoda, kada državna elektroprivreda nije naplatila TV pretplatu od građana uz januarske račune za struju. Ugovor s Elektroprivredom BiH nije obnovljen u decembru prošle godine nakon ugovornog spora s upravom BHRT-a.
Finansijski problemi BHRT-a su dugogodišnji. Zaposlenici od 2015. godine nisu primali socijalne doprinose (penziono i zdravstveno osiguranje). Osim toga, od 2017. godine krši se Zakon o javnom RTV sistemu od Radio-televizije Republike Srpske (RTRS) koji uplaćuje BHRT-u pripadajući dio takse.
To je smanjilo raspoloživa sredstva za BHRT za 41 milion eura. Radio-televizija Federacije BiH, javni servis drugog bosanskohercegovačkog entiteta, također duguje nacionalnom javnom servisu gotovo osam miliona eura. Sva ta dugovanja su predmet sudskih sporova.
Samostalni sindikat radnika BHRT-a osudio je nejednakost u plaćama između uprave i zaposlenika, pri čemu se novac poreznih obveznika ne raspoređuje pravilno među radnicima BHRT-a. Problemi su i sa zastarjelom opremom koju koriste uposlenici BHRT-a, od kojih su neke starije od 40 godina.
Samostalni sindikat upozorio je da, u slučaju da budu prisiljeni koristiti svoja zakonska prava, može doći do prekida u emitiranju programa i ostalih telekomunikacijskih usluga, te da državna i entitetska tijela, kao i kao uprave sva tri javna emitera bit će odgovorni za to.
U pitanju je egzistencija javnog medijskog servisa, ali i 800 zaposlenih. IFJ i EFJ podržavaju sindikalne zahtjeve za hitnim postizanjem dogovora, kao i za provedbom pravednih platnih shema, viših plaća i boljih uvjeta rada. Sindikat dalje poziva finansijsku inspekciju i tužitelje da utvrde gdje su završila sredstva zaposlenika i ko je odgovoran za stečaj BHRT-a, kako bi se kaznili oni koji su prekršili zakon.
– Osim što nam osam godina nisu uplaćeni doprinosi za sramotno niske plaće, što se posebno negativno odražava na penzije, radnici BHRT-a nisu primili ni dio decembarske plaće, a sasvim je sigurno da nećemo ni primiti sljedeću plaću za januar – kazala je Neda Tadić, novinarka BHRT-a i članica Samostalnog sindikata radnika BHRT-a.
Kaže da su radnici u strahu za svoju egzistenciju i egzistenciju svojih porodica. Brinu se kako će platiti kredite i preživjeti. Sve što traže je da im se omogući da budu profesionalci, da rade svoj posao i da za to budu adekvatno plaćeni.
Predsjednica EFJ-a Maja Sever dodala je da bi Bosna i Hercegovina mogla postati jedina evropska država bez javnog medijskog servisa.
– Prošlo je mjesec dana otkako je BHRT zvanično bez sredstava, a političari još uvijek nisu usuglasili nikakvo rješenje. Moraju shvatiti da je to hitna situacija. Solidarišemo se s radnicima BHRT-a koji nastavljaju raditi u ovoj teškoj situaciji – kazala je.
Predsjednik IFJ-a Dominique Pradalié također je potvrdio da stoje uz radnike BHRT-a i pozivao je vladu da nešto poduzme jer javnost ima interes dobiti pristup kvalitetnim, nezavisnim javnim medijima, a to ima svoju cijenu: pristojne plaće za sve radnike i sigurnost radnih mjesta.
Izvor: EFJ