Nakon što je BHRT, javni državni emiter, upozorio na tešku finansijsku situaciju, na pres-konferenciji su poručili da postoji mogućnost uvođenja medijskog mraka, ukoliko se ne iznađe rješenje za naplatu RTV takse.
Naveli su i niz drugih problema sa kojima se suočavaju, te pozvali domaće vlasti, međunarodnu zajednicu i delegaciju Evropske unije da učini sve kako BiH ne bi ostala bez javnog televizijskog servisa.
Generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović izrazio je duboku zabrinutost zbog situacije u kojoj se trenutno nalazi BHRT, te podsjetio da ta situacija traje godinama, a adekvatnog rješenja nema.
– Nikad nije došlo do primjene dijela člana 23. o raspodjeli RTV takse i marketinga. Taksa se prije raspoređivala po principu 50 posto BHRT i 20 entitetskim emiterima (RTRS i FTV). Godine su prolazile, vlasti su se mijenjale, visoki predstavnici, ali nije bilo adekvatnog odgovora – kazao je.
Naveo je da i dalje nema korporacije i prebacivanja sredstava od marketinga, ali glavni razlog zbog kojeg im prijete problemi je nepoštivanje člana 23. Zakona kad je u pitanju raspodjela sredstava od RTV takse.
U pokušaju da se nekako spasi, što se spasiti može, Karamehmedović dodaje da BHRT i RTV FBiH sa Elektroprivredom BiH sklapaju ugovor o prikupljanju RTV takse, ali ono što je nepovoljno po BHRT je da sredstava koja prikupi Elektroprivreda BiH uplaćuju na račun Radio televizije Federacije i onda je BHRT-u proslijedi 50 posto.
– U toku ovih šest godina, kada podvučemo crtu sa naplatom takse, pokazuju podaci da je RTRS nezakonito zadržao 52,8 miliona KM, a RTV FBiH 19,8 miliona KM. BHRT je za taj period u minusu 72,6 miliona KM – dodao je.
Smatra da je došlo vrijeme da BHRT kaže da sa ovakvim okruženjem i u ovakvom poslovanju, BHRT ne može više obavljati svoju funkciju iako su pokušavali sve ove godine da nađu neka rješenja.
– Dok se ne napravi neko rješenje na državnom nivou, sve su ovo prelazna rješenja. To je dovelo do toga da su dva entitetska servisa jako bogata, jer su utržili ovim načinom milionska sredstava, koja im zakonski ne pripadaju, a BHRT doveli u ogromnu finansijsku dubiozu – istaknuo je Karamehmedović.
Anel Nurković, iz Upravnog odbora Samostalnog sindikata radnika u BHRT-u, kazao je da su do sada održali mnogo sastanaka sa vlastima, međunarodnim organizacijama, ali da je priča uvijek bila ista – “BHRT se ne smije ugasiti!”.
– Radnici BHRT-a su kao na respiratoru, kolateralna šteta maćehinskog odnosa prema svojoj instituciji – kazao je Nurković, dodajući da 60 posto radnika BHRT-a ima primanja koja su manja od 800 KM, a potrošačka korpa je gotovo 3.000 KM.
Upravni odbor BHRT-a ranije je uputio pismo domaćim vlastima i međunarodnim organizacijama povodom teške finansijske situacije u kojoj će se naći Radiotelevizija BiH zbog nepotpisivanja ugovora o naplati RTV takse na području Federacije BiH.
Izvor: N1