Uoči četvrtog izdanja Konferencije o obnovi Ukrajine (URC), koja će se održati u Rimu 10. i 11. jula, Reporteri bez granica (RSF) i 44 ukrajinske i međunarodne medijske organizacije izražavaju zabrinutost i razočarenje jer su organizatori URC-a ponovo odlučili da u glavni program ne uključe nijednu posvećenu sesiju o obnovi ukrajinskog medijskog sektora.
– Iako su ukrajinski medijski radnici na prvoj liniji u odbrani demokratije – svakodnevno izvještavajući o ratu koji vodi Rusija i razotkrivajući korupciju u političkim i ekonomskim krugovima – njihova uloga se i dalje prečesto zanemaruje. Neprihvatljivo je da nisu pozvani da učestvuju na samitu o obnovi Ukrajine. I ukrajinske i evropske vlasti moraju shvatiti da mediji moraju biti u središtu svake rasprave o ekonomskoj obnovi zemlje. Više ih se ne smije gurati u stranu – kazao je Thibaut Bruttin, generalni direktor RSF-a.
Tokom posljednje četiri godine, pitanje obnove ukrajinskog medijskog sektora nikada nije bilo ključna tema diskusije na URC-u. I pored višemjesečnih intenzivnih zalaganja i prijedloga RSF-a i Instituta za masovne informacije (IMI) za uvrštavanje posebnog panela, ova tema ostaje ignorirana.
Izostanak posvećene sesije o ukrajinskom medijskom sektoru u glavnom programu ne samo da šalje zabrinjavajuću poruku, već predstavlja i sramotan propust. Iako je u posljednjem trenutku najavljen jedan prateći događaj, manje od četiri dana prije konferencije, izazovi s kojima se mediji suočavaju zaslužuju mnogo više od rasprave na najvećem međunarodnom događaju o obnovi Ukrajine.
Ukrajina se suočava s potpunim informacijskim ratom, dok istovremeno trpi fizičke posljedice rata. Zaštita slobode medija, podrška održivosti medija na duže staze i obnova medijske infrastrukture moraju biti osnovni dijelovi svake ozbiljne strategije oporavka, naveli su.
– Ne možemo zanemariti ključnu ulogu koju ukrajinski mediji i novinarstvo igraju u promoviranju transparentnosti, demokratskog upravljanja, javne odgovornosti i društvene kohezije – vrijednosti koje su neophodne za bilo kakav dugoročni oporavak i obnovu. Bez pažnje prema ovim pitanjima, širi ciljevi demokratske obnove i ekonomskog razvoja ostat će nepotpuni i ugroženi – saopćio je RSF.
Nezavisni ukrajinski novinari i medijski radnici i dalje rade u izuzetno teškim uvjetima: svakodnevne sigurnosne prijetnje zbog ruskog granatiranja i ciljanih napada, politički pritisci i rizici od cenzure te kolaps poslovnog modela, jer su prihodi od oglašavanja dramatično pali od 2022. godine.
Uprkos svemu, ostaju na prvoj liniji – bilježe obnovu, razotkrivaju korupciju, bore se protiv dezinformacija i informiraju javnost usred rata.
Prema podacima IMI-ja, najmanje 332 ukrajinska medija obustavila su rad od 24. februara 2022. godine, uglavnom iz finansijskih razloga. Situacija se dodatno pogoršala 2025. godine nakon objave da se ukida USAID-ova podrška za medije, čime se sektor našao u još težoj situaciji.
– Iako ukrajinski mediji i dalje pokazuju otpornost, profesionalizam i odlučnost – to nije dovoljno. Potrebna je održiva, dugoročna i međunarodna podrška, i ona je moguća – poručili su.
Izvor: RSF