BIZNIS GENOCIDA: KO ZARAĐUJE NA PATNJI PALESTINACA

Izvještaj UN-a otkriva mrežu od 48 kompanija koje direktno doprinose izraelskom genocidu protiv Gaze – od tehnoloških giganata do građevinskih i osiguravajućih firmi

BIZNIS GENOCIDA: KO ZARAĐUJE NA PATNJI PALESTINACA

Specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija za ljudska prava na okupiranim palestinskim teritorijama, Francesca Albanese, objavila je novi izvještaj koji mapira kompanije koje pomažu Izraelu u raseljavanju Palestinaca i genocidnom ratu protiv Gaze, kršeći međunarodno pravo.
U izvještaju, koji će biti predstavljen na konferenciji za medije u Ženevi, navedena su 48 korporativna subjekta, uključujući američke tehnološke gigante kao što su Microsoft, Alphabet Inc. (matična kompanija Googlea) i Amazon. Dio istrage je i baza podataka sa više od 1.000 kompanija.
– Izraelska vječna okupacija postala je idealna testna platforma za proizvođače oružja i tehnološke korporacije – sa visokim potražnjama i bez nadzora ili odgovornosti – dok investitori i institucije slobodno profitiraju – navodi se u izvještaju.
U izvještaju se tvrdi da kompanije više nisu samo uključene u okupaciju, već su ugrađene u „ekonomiju genocida“. Albanese je prošle godine ocijenila da postoje razumni razlozi da se vjeruje kako Izrael čini genocid u Gazi.
– Genocid se nastavlja jer je isplativ za mnoge – stoji u izvještaju.
Izraelski program nabavke aviona F-35 – najopsežniji takav program na svijetu – uključuje najmanje 1.600 kompanija iz osam zemalja. Na čelu je Lockheed Martin iz SAD-a, dok su komponente globalno proizvedene.
Među glavnim proizvođačima su italijanski Leonardo S.p.A i japanski FANUC Corporation.
Microsoft, Alphabet i Amazon omogućavaju izraelskoj vladi gotovo potpuni pristup tehnologijama oblaka i vještačke inteligencije, olakšavajući nadzor nad Palestincima.
IBM je, prema izvještaju, obučavao izraelsko vojno i obavještajno osoblje te upravlja bazom podataka izraelske imigracione agencije.
Palantir Technologies, američka softverska kompanija, pružala je vojsku podršku Izraelu uključujući sisteme za automatsku obradu podataka, vještačku inteligenciju i „listu meta“, koristeći alate poput „Lavender“, „Gospel“ i „Where’s Daddy?“.
U izvještaju su imenovane i firme koje izrađuju civilne tehnologije koje imaju „dvostruku namjenu“, a pomažu izraelsku okupaciju. To uključuje: Caterpillar, Volvo Group, HD Hyundai i Rada Electronic Industries (u vlasništvu Leonarda) – opskrbljuju građevinsku opremu za rušenje domova i izgradnju ilegalnih naselja.
Booking i Airbnb – oglašavaju smještaj u izraelskim naseljima na okupiranim teritorijama. Drummond Company (SAD) i Glencore (Švicarska) – glavni dobavljači uglja za izraelsku energiju. Tnuva, najveća izraelska prehrambena kompanija u većinskom vlasništvu kineske firme Bright Dairy & Food. Netafim, proizvođač tehnologije za navodnjavanje, 80 posto vlasništvu meksičke Orbia Advance Corporation.
Izvještaj navodi da su banke kao BNP Paribas i Barclays omogućile Izraelu zaduživanje uprkos kreditnom rejtingu.
Osiguravajuće kompanije Allianz i AXA ulažu u obveznice i dionice povezane s okupacijom.
Na pitanje da li kompanije mogu biti pravno odgovorne, Albanese tvrdi da mogu. Kompanije imaju dužnost poštivati ljudska prava, čak i ako to država ne čini. Neispunjavanje ove obaveze može dovesti do krivične odgovornosti rukovodilaca pred međunarodnim sudovima.
UN je pozivao kompanije da se povuku iz svih aktivnosti vezanih za izraelsku okupaciju.
Međunarodni sud pravde je u julu 2024. godine donio mišljenje da Izrael mora hitno okončati prisustvo na okupiranoj Zapadnoj obali i u Istočnom Jerusalemu.
Generalna skupština UN-a je zatražila da se to dogodi do septembra 2025. godine.
Albanese navodi da podrška okupaciji može značiti saučesništvo u međunarodnom zločinu prema Rimskom statutu. Države, kompanije i pojedinci moraju se suzdržati od ekonomskih aktivnosti koje održavaju izraelsku okupaciju.
Izvor: Al Jazeera

About The Author