Ciljani, ubijeni, živi spaljeni: Novinari u Gazi koje ciljano napada Izrael

U najnovijem napadu na novinare u Gazi, jedan novinar spaljen je živ, a više njih ranjeno u ciljanom napadu na novinarski šator ispred bolnice

Ciljani, ubijeni, živi spaljeni: Novinari u Gazi koje ciljano napada Izrael

Abed Shaat je u nedjelju navečer zaspao iscrpljen, nakon cjelodnevnog izvještavanja o izraelskim zračnim napadima. Ovaj 33-godišnji freelance fotograf bio je smješten ispred bolnice Nasser u Khan Younisu, na jugu Gaze, gdje su novinari kampirali još od početka izraelskog rata protiv Gaze, a onda ih je probudila eksplozija.

– Probudio me ogroman prasak. kKolege i ja smo odmah istrčali iz šatora. Uzeo sam telefon da snimam. Napad je direktno pogodio novinarski šator preko puta nas. Bio sam užasnut – da se novinari ciljaju ovako – rekao je Shaat. “”

Šator je pripadao TV stanici Palestine Today.

– Počeo sam slikati iz daljine, ali kako sam se približavao zapaljenom šatoru, vidio sam kolegu kako gori. Više nisam mogao snimati. Ne znam ni kako sam skupio hrabrosti da priđem vatri i pokušam ga izvući – kazao je.

Ističe da je vatra bila intenzivna. Eksplodirala je plinska boca, a druga je još gorjela. Pokušao ga je izvući za nogu, ali su mu njegove pantalone ostale u ruci. Pokušao je s druge strane, ali nije uspio.

– Vatra je postajala sve jača, pao sam krenuo unazad, više nisam mogao izdržati. Onda su došli neki muškarci s vodom da ugase plamen. Odjednom sam osjetio slabost… i izgubio svijest – kazao je.

Napad je spalio novinara Palestine Today, Hilmija al-Faqaawija, do smrti, zajedno s još jednim čovjekom, Yousefom al-Khazindarom.

Novinari Hassan Eslaih, Ahmed al-Agha, Muhammad Fayek, Abdallah Al-Attar, Ihab al-Bardini i Mahmoud Awad su ranjeni.

Izraelska vojska je na mreži X saopštila da je napad izveden kako bi se uhvatio Hassan Abdel Fattah Muhammad Eslaih, tvrdeći da je član Hamasa koji se predstavlja kao novinar.

Eslaih, novinar sa velikim brojem pratilaca na društvenim mrežama, teško je ranjen. Izraelske vlasti su mu ranije više puta prijetile zbog izvještavanja o napadu na izraelski kibuc 7. oktobra 2023. godine.

Izraelska vojska je također rekla da je “preduzela mjere da smanji šanse za štetu civilima”, ali nije objasnila zašto je odlučila bombardovati šator pun novinara koji spavaju kako bi uhvatila jednog od njih.

Više od 200 novinara i medijskih radnika ubijeno je od strane izraelskih snaga od oktobra 2023., godine prema Palestinskom sindikatu novinara, što ovaj sukob čini najsmrtonosnijim ikada za novinare.

Ciljani šator nalazio se ispred jedne od najvećih bolnica u južnoj Gazi.

Novinari se od početka rata okupljaju kod bolnica zbog stabilnijeg interneta, struje i osjećaja sigurnosti. Mještani kažu da novinari izvještavaju iz bolnice Nasser od početka sukoba.

– Tu živimo, spavamo i radimo. Više se viđamo međusobno nego s porodicom. Ono što nas povezuje je više od samog posla – kazao je Shaat.

Stručnjaci su za Al Jazeeru u septembru rekli da ubijanje novinara od strane Izraela pokazuje jasan obrazac ciljanog napadanja.

– Ne postoji ništa novo u zločinima izraelske okupacije protiv novinara – rekao je Jad Shahrour, portparol Fondacije Samir Kassir sa sjedištem u Bejrutu, koja prati slobodu medija.

– Ovo nije prvi put tokom ovog rata, od 7. oktobra do danas, bilo u Libanu ili Gazi, da izraelska vojska direktno cilja novinarske centre. To je, naravno, prema međunarodnom pravu, ratni zločin i ništa ga ne može opravdati – dodao je.

Među ranije ubijenim novinarima u Gazi su i Hossam Shabat s Al Jazeera Mubasher i Hamza Dahdouh, sin šefa biroa Al Jazeere u Gazi, Waela Dahdouha.

Obojica su ubijeni u ciljanom napadu na njihove automobile. Izrael je tvrdio da su pripadali oružanim grupama, ali nije pružio dokaze.

Reporteri bez granica su izjavili za Al Jazeeru da istražuju napad od ponedjeljka.

Novinari u Gazi hodaju s metom na leđima, poručuju organizacije za prava medija.

– Izrael namjerno bombarduje novinare jer ne želi da iko izvještava o onome što se dešava – rekao je Shahrour.

Cilj, kažu ove grupe, jeste obeshrabriti izvještavanje o mogućim ratnim zločinima koje Izrael čini, kako bi se izbjegla odgovornost. Palestinski sindikat novinara održao je u ponedjeljak konferenciju za medije, pozivajući na međunarodnu odgovornost za zločine protiv novinara u Gazi.

Govoreći za Al Jazeeru odmah nakon sahrane al-Faqaawija, Shaat je opisao duboke psihološke posljedice koje mu je ostavio ovaj događaj.

– Još uvijek ne mogu da se saberem od onoga što sam vidio. Nikad nisam mislio da ću u životu pokušavati da izvučem čovjeka dok gori – kazao je.

Zadobio je blage opekotine na rukama i sada ne može držati kameru.

– Osjećam se potpuno paralizovano… Za koga mi ovo uopće radimo? Da li ikoga briga? Ima li išta strašnije od ovog prizora što bi pokrenulo ljude? Ovo nije prvi put da je neko izgorio živ, i nije prvi put da su novinari direktno ciljani. Nikad ne znamo ko je sljedeći – rekao je Shaat.

Izvor: Al Jazeera

About The Author