Istaknuti francuski novinar izjavio je da napušta svoju ulogu stručnog analitičara na radiju RTL nakon što je izazvao buru javnosti upoređujući francuske postupke tokom kolonijalne vlasti u Alžiru s masakrom koji su nacisti počinili u Francuskoj tokom Drugog svjetskog rata.
Jean-Michel Aphatie, iskusni novinar i voditelj, insistira da se neće vraćati na RTL, ali potpuno stoji iza svojih komentara koje je u februaru dao na toj radijskoj stanici, kada je zločine koje je Francuska počinila u Alžiru izjednačio s onima nacističke Njemačke u okupiranoj Francuskoj.
– Neću se vratiti na RTL. To je moja odluka – napisao je novinar na mreži X, nakon što je radio suspendirao njegovo gostovanje na sedmicu dana.
Dana 25. februara izjavio je u eteru: „Svake godine u Francuskoj obilježavamo ono što se dogodilo u Oradour-sur-Glaneu – masakr cijelog sela. Ali mi smo počinili stotine takvih zločina u Alžiru. Jesmo li toga svjesni?“
Tom prilikom mislio je na selo u kojem je jedinica SS-a, vraćajući se na front u Normandiji, 10. juna 1944. godine masakrirala 642 stanovnika. U znak sjećanja na taj zločin, selo nikada nije obnovljeno.
Kada ga je voditelj upitao da li to znači da su se „mi [Francuzi] ponašali kao nacisti“, Aphatie je odgovorio: „Nacisti su se ponašali kao mi.“
Na mreži X priznao je da su njegovi komentari izazvali „debatu“, ali je rekao da je izuzetno važno razumjeti kompletnu priču o francuskom prisustvu u Alžiru od 1830. do 1962. godine, dodavši kako je bio „zgrožen“ onim što je pročitao u historijskim knjigama.
Nakon što je suspendiran na sedmicu dana, kazao je da bi se povratkom na RTL „potvrdilo da prihvatam tu odluku i priznajem da sam pogriješio. To je granica koju ne mogu preći.“
Njegove izjave izazvale su niz žalbi upućenih audiovizuelnom regulatoru Arcomu, koji je otvorio istragu.
Postupci Francuske u Alžiru tokom rata za nezavisnost od 1954. do 1962. godine, kao i u prethodnim decenijama, ostaju bolna tema u obje zemlje.
Historičari s obje strane u posljednjim godinama dokumentirali su brojne povrede ljudskih prava, uključujući proizvoljna ubistva i pritvaranja od strane francuskih snaga, a to nasljeđe i danas opterećuje francusko-alžirske odnose.
Izvor: The Guardian