U Gruziji se nastavljaju protesti protiv prijedloga zakona o ‘stranim agentima’

Zakon bi se u posljednjem čitanju trebao naći pred parlamentarcima 13. maja

U Gruziji se nastavljaju protesti protiv prijedloga zakona o ‘stranim agentima’
Gruzija; Ilustracija

Učesnici protesta protiv zakona o takozvanim “stranim agentima” koji čeka svoje konačno usvajanje u gruzijskom parlamentu ponovno su marširali glavnim gradom u najnovijem potezu protivljenja javnosti potezima vlade da donese zakon koji riskira narušavanje odnosa Tbilisija sa Zapadom.

Protest 7. maja započeo je u parlamentu i krenuo prema sjedištu vladajućeg Gruzijskog sna, gdje je učesnike dočekao policijski kordon. Neki od učesnika nosili su zastave Evropske unije i Gruzije do Mosta mira prije nego što su se vratili u područje oko zgrade parlamenta. Nije bilo dojava o nasilju.

Jedan od organizatora najnovijeg protesta Zviad Tsetskhladze rekao je da su protivnici prijedloga zakona stvorili grupu koja će pokušati pružiti finansijsku podršku pojedincima koji su otpušteni s poslova u javnoj službi zbog svog protivljenja zakonu.

Protesti koji traju sedmicama protiv onoga što kritičari nazivaju “ruskim zakonom” ponekad su bili suočeni sa oštrim policijskim akcijama uključujući korištenje spreja i suzavca, vodenih topova i navodnu upotrebu gumenih metaka protiv učesnika ili novinara koji su pokazivali znakove povreda.

Represije u Tbilisiju općenito su se smanjile od pravoslavnog Uskrsa, iako su se manji protesti i paljenja svijeća nastavili i čak su se u značajnom broju proširili na druge gradove.

Nacrt zakona kaže da se mediji, nevladine organizacije i druge neprofitne organizacije moraju registrirati kao “oni koji zastupaju interese strane sile” ako više od 20 posto njihovog finansiranja dolazi iz inostranstva.

Vlada insistira na tome da bi zakon bio u skladu sa standardima Evropske unije i da mu je namjera samo povećati “transparentnost” i spriječiti “štetni strani utjecaj” na političkoj sceni zemlje.

Očekuje se da će naći pred parlamentarcima u posljednjem čitanju 13. maja, s tim da vladajući Gruzijski san i njegovi saveznici imaju dovoljno glasova da usvoje zakon i potencijalno nadjačaju veto koji je obećala uvesti predsjednica države Salome Zourabichvili.

Čelnici EU kažu da bi provedba zakona nepovoljno utjecala na nade Gruzije za članstvo u EU, a osuda je stigla i iz Sjedinjenih Američkih Država, najvećeg podržavatelja te bivše sovjetske republike posljednjih godina.

Izvor: RSE

About The Author