Piše: Karishma Patel
Večeras će publika napokon moći pogledati film Gaza: Ljekari pod napadom na Channel 4 i Zeteo platformi. Ovaj pravovremeni dokumentarac prvobitno je proizvela nagrađivana produkcijska kuća Basement Films za BBC.
BBC je od februara odlagao njegovo emitovanje, pravdajući se da film ne može biti prikazan prije završetka revizije sasvim drugog dokumentarca – Gaza: Kako preživjeti ratnu zonu. Takva uređivačka odluka bila je loša i bez presedana. Još gora je bila odluka da, nakon višemjesečnog držanja filma u vakuumu, BBC prošle sedmice objavi da ga uopšte neće prikazati – prepuštajući tako Channelu 4 da ga preuzme.
Zašto? BBC je naveo da bi emitovanje filma moglo stvoriti „percepciju pristrasnosti“. Lako biste mogli pomisliti da je ova rečenica preuzeta iz nekog distopijskog romana. Jer percepcija, u idealnom svijetu, nema nikakve veze s istinskom nepristrasnošću.
Ali čini se da je BBC izgovorio ono što se inače prešućuje. Za tu kuću, nepristrasnost izgleda znači upravljanje imidžom, PR-om i ublažavanje bijesa određenih grupa – a ne praćenje činjenica i zalaganje za istraživačko novinarstvo, bez obzira koga će to naljutiti i kako će izgledati.
Više od 100 novinara BBC-ja anonimno je potpisalo pismo u kojem se odluka da se Gaza: Ljekari pod napadom ne emituje naziva „političkom odlukom“ koja ne odražava novinarski kvalitet filma.
BBC je, navodi se u pismu, „organizacija paralizirana strahom da ne bude doživljena kao kritična prema izraelskoj vladi“. Prema navodima iz pisma, odluka o neemitovanju filma donesena je direktno na najvišem nivou, a mnogi zaposlenici BBC-ja – i mlađi i stariji – nezadovoljni su tim potezom. Smatraju da takva odluka nije u skladu s vrijednostima kuće i da nije postojalo nikakvo prihvatljivo uređivačko obrazloženje za višemjesečno odlaganje, a potom i potpuno povlačenje filma.
Neki su imali dovoljno hrabrosti da to iznesu unutar kuće, ali njihova upozorenja su ostala ignorisana.
Nimalo me ne iznenađuje što BBC ne sluša vlastite novinare kada je riječ o ovom filmu. Takođe me ne iznenađuje ni to što je više od 100 novinara BBC-ja osjećalo potrebu da ostane anonimno kako bi kritikovali odluku Upravnog odbora — jer ovo nije prvo anonimno pismo.
Prije dvadeset mjeseci, dok sam radila kao novinarka u jednoj od BBC-jevih redakcija i svakodnevno izvještavala o Gazi, shvatila sam da moja medijska kuća ne prenosi ovu priču tačno i istinito. Ali nisam osjećala da smijem otvoreno kritikovati uređivačku politiku, jer bih mogla biti uklonjena sa zadatka ili etiketirana kao pristrasna — i nisam bila jedina koja se tako osjećala.
U novembru 2023. napisala sam prvo pismo iznutra, izražavajući zabrinutost zbog BBC-jevog izvještavanja o Gazi. Potpisalo ga je samo još sedam novinarki i novinara BBC-ja, a prenijela ga je Al Jazeera. Do trenutka kada sam napisala svoje posljednje pismo, objavljeno u The Independent godinu dana kasnije, više od 100 novinarki i novinara BBC-ja potpisalo ga je anonimno, zajedno sa stotinama profesionalaca iz medijske industrije i uglednih univerzitetskih predavača.
To je bilo otprilike u vrijeme kada sam napustila BBC – jer više nisam mogla nastaviti raditi mirne savjesti. Neslaganje je očigledno raslo. Ali ljudi su i dalje osjećali strah da javno progovore.
Prošle sedmice u parlamentu, direktor BBC-jevih vijesti Richard Burgess tvrdio je da organizacija sluša svoje novinare. Ali moja pisma nisu bila saslušana – kao ni moji pokušaji da na vrijeme upozorim iznutra.
Tokom godine, počevši od oktobra 2023, organizovala sam osoblje, prisustvovala brojnim „sesijama slušanja“ s rukovodstvom, pomagala u sastavljanju dosjea o lošem izvještavanju, pisala menadžerima i relevantnim timovima, i davala sve od sebe da izvještavam o Gazi – uprkos ograničenjima nametnutim opstruktivnom uređivačkom politikom i očitom nespremnošću da se ta priča zaista ispriča.
Bila sam novinarka obučena unutar BBC-ja, užasnuta kontradikcijom između ideala naše javne radiotelevizije – tačnosti, transparentnosti i povjerenja javnosti – i stvarnih postupaka te institucije. Urednička opreznost pretvorila se u uredničku kukavičluk. Odluke su se donosile vođene strahom – od kampanja žalbi, od lobističkih grupa, od ukora „odozgo“.
Rezultat toga bilo je izvještavanje koje je, u svojoj ukupnosti, bilo netačno – jer nije uspijevalo prenijeti razmjere, nesrazmjernost, težinu i nelegalnost izraelskih postupaka u Gazi – postupaka koje su različiti stručnjaci i humanitarne organizacije u međuvremenu okvalifikovali kao genocid.
Netačnost nije samo izgovaranje očite laži. Netačnost dolazi u mnogim oblicima: izostavljanje ključnih priča, izostavljanje ključnog konteksta, davanje prostora jednoj strani daleko više nego drugoj. Kvalitetno novinarstvo podrazumijeva praćenje dokaza.
A ako se BBC zaista vodio dokazima, zašto je u godini nakon 7. oktobra 2023. govorio s više nego dvostruko više izraelskih sagovornika nego palestinskih? Zašto je izostavio ključni pravni kontekst – poput presude Međunarodnog suda pravde iz januara 2024 – iz svog izvještavanja?
Ove uredničke odluke iskrivljuju stvarnost. Obje ove tvrdnje zasnovane su na nalazima nedavnog, ozbiljno kritičnog izvještaja Centra za monitoring medija o BBC-jevom izvještavanju o Gazi, koji uz podršku podataka ukazuje na to kako BBC nije ispričao potpunu priču.
I ništa nije naučeno. Možda bi, da je BBC tokom posljednjih godinu i po slušao vlastite novinare, Gaza: Ljekari pod napadom bio emitovan još u februaru, kada je bio spreman — umjesto da postane još jedna bolna praznina u BBC-jevom izvještavanju.
BBC-jeva nepristrasnost je mrtva. Fikcija da naš javni emiter može ostati savršeno neutralan, nepodložan utjecajima, raspada se pred našim očima. Svaka takozvana „kontroverzna“ priča otkriva novu pukotinu – pokazujući koliko je BBC, u određenim slučajevima, nespreman da se probije kroz pritiske i dezinformacije kako bi došao do istine. Gaza, klimatska kriza, migracije – to su teme oko kojih je javno mnijenje duboko polarizirano, gdje djeluju moćne lobističke grupe ili gdje su vlada i korporacije jasno stale na jednu stranu. Upravo na tim temama BBC je najpotrebniji – a istovremeno najteže i najtragičnije podbacio.
Oni na vrhu BBC-ja sada imaju izbor. Mogu ponovo ignorisati uzbunu koju dižu vlastiti novinari i nastaviti narušavati povjerenje publike i zaposlenih. Ili napokon – nakon 20 mjeseci – mogu poslušati.
2. juli 2025.
Izvor: https://www.theguardian.com/commentisfree/2025/jul/02/bbc-gaza-doctors-under-attack-documentary-israel-war