Imenovanje UO FTV: politička manipulacija ili institucionalna obnova?

Mehmed Halilović upozorava da je zaobilaženje zakona loša politička poruka i da zakon ne smije biti “kreativno tumačen” zarad kratkoročnih ciljeva vlasti

Imenovanje UO FTV: politička manipulacija ili institucionalna obnova?

Nakon Zastupničkog na potezu Dom naroda Federalnog parlamenta. 22. april – datum sjednice na kojoj je jedna od tačaka dnevnog reda i Prijedlog odluke o imenovanju članova Upravnog odbora Radio-televizije Federacije BiH. Udruženje BH Novinari delegatima je uputilo apel da ne idu stopama zastupnika, onima mimo aktualnog Zakona o Javnom RTV servisu Federacije BiH. Na isto upozoravaju i drugi dugogodišnji medijski radnici.

“Pripadam medijskoj zajednici i u svakom slučaju podržavam zaključak i javno iznošenje stava našeg udruženja BH Novinari. Nije logično ni primjereno da se Federalni parlament upušta u nešto što je nezakonito. Izabrati u istom trenutku četiri člana Upravnog odbora je protivno i Zakonu o javnom emiteru, a svi vidimo da se sprema ujdurma. Zapravo je smisao vlasti da sebi osigura ovu godinu do izbora, kako bi preko Federalne televizije radila u svoju korist”, istakao je novinar Alija Behram.

“Nedopustivo je da se Federalni parlament ponaša ovako kako se ponaša. Kao najviši zakonodavni organ trebao bi se držati slova zakona. Ovdje to, nažalost, nije slučaj. Javne medije treba prepustiti profesionalcima. To je prvo i osnovno, i u ovom slučaju, političari koji pokušavaju da od Federalne televizije naprave partijski plijen jasno stavljaju doznanja kakve su to oni patriote”, kaže novinar Željko Raljić.

Da se jasno šalje loša politička poruka, tvrdi i bivši ombudsman za medije Mehmed Halilović. Ono što je Zastupnički uradio, a Dom naroda namjerava potvrditi imalo je alternativu.

“I ako danas postoji saglasnost, oni su imali jednostavniji način da to urade na vrijeme, a to je da donesu amandman na taj zakon, i da sve svedu u zakonske okvire i na taj način primijene. Formula po kojoj ‘nije baš po zakonu, ali mi želimo da se to ispravi što je ranije bilo propušteno’ nije formula koja donosi dobro ni za političku stabilizaciju u zemlji, ni za medijsku scenu u cijelini, niti je dobra poruka javnosti u Bosni i Hercegovini”, upozorava Halilović.

Iako ne donosi dobro, vlast u tome ne vidi ništa loše. Umjesto na važeći zakon poziva se na reakcije i preporuke pojedinih međunarodnih institucija, kao što je Ured visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.

“Ubijeđeni smo da se nalazimo u zakonskim okvirima i zajednička komisija, odnosno, radno tijelo oba doma Parlamenta FBiH je kompletnu proceduru uradila u skladu sa zakonom. Tačno je da se dijelovi zakonskih odredbi drugačije mogu tumačiti. Međutim, ne u ovom slučaju, s obzirom na to da se i prema tumačenju OHR-a u Bosni i Hercegovini radi o tome da, praktično, po prvi put iz drugog pokušaja biramo Upravni odbor Federalne televizije”, navodi Nezim Alagić, potpredsjedavjući Doma naroda FBiH (va politička inicijativa).

Jakov Leon, urednik međunarodne medijske kuće sa sjedištem u Njemačkoj Deutsche Welle, kaže da oni koji se na preporuku pozivaju istu čitaju “između redova”.

“Njima svakako eksplicitno ne govori, ne samo on, znamo da je to više ljudi potpisalo, govorim o načelnom međunarodnom faktoru, nije sugerisano, zapravo konstatuje se da je nastao problem u posljednjih deset godina i da je nemoguće primijeniti to pravilo, ali da se, zapravo, suštinski tog pravila treba držati. Nijednog trenutka nisam shvatio da u toj preporuci stoji da oni treba da zaobiđu ono što stoji jasno u zakonu”, pojašnjava Leon.

A u Zakonu jasno stoji, podsjećamo, da je predviđeno imenovanje svake godine po jednog člana Upravnog odbora na različito trajanje mandata. I to upravo da bi se izbjegao politički utjecaj na rad javnog servisa. Osim Udruženja BH novinari, malo je onih koji su skrenuli pažnju na svođenje cijelog procesa na političke ciljeve i zanemarivanje zakonske obaveze.

“Začuđujuće da se ostale nevladine organizacije nisu oglasile. Očekivao sam i hvala Bogu da se Udruženje BH Novinari javilo. To mogu samo podržati. Ali govorim o suštini – ne može se sve svesti na to: hajmo ispraviti sve dosadašnje, ali tako što ćemo malo prekršiti zakon, pa ćemo se vratiti na ispravno stanje. Tako se ne može raditi”, poručuje Halilović.

Ne može i ne smije raditi. Ali namjere zakonodavne vlasti i njihovih lidera su jasne.

Upravni odbor FTV nema, ali to ni u kojem slučaju ne opravada želju i namjeru da se, kršeći zakon i preko noći, on i izabere. Cilj je jasan, ali o njemu drugi put.

About The Author