Zabrana TikToka u Albaniji ugrožava slobodu izražavanja pred opće izbore

SafeJournalists mreža smatra da previše široka priroda ove mjere postavlja opasan presedan za nesrazmjerno miješanje države u digitalna prava

Zabrana TikToka u Albaniji ugrožava slobodu izražavanja pred opće izbore

SafeJournalists mreža (SJN), partneri platforme Media Freedom Rapid Response (MFRR) i organizacije civilnog društva izražavaju ozbiljnu zabrinutost u vezi sa odlukom Vijeća ministara Albanije od 6. marta da suspendira pristup TikTok platformi širom zemlje na 12 mjeseci.

– Iako priznajemo namjeru vlade da zaštiti djecu od štetnog sadržaja i zaštiti lične podatke, snažno naglašavamo da takve zaštitne mjere moraju u potpunosti da poštuju osnovna ljudska prava, posebno slobodu izražavanja, pristup informacijama i pravičan postupak – naveli su u saopćenju.

Istaknuli su da potpuna zabrana platforme predstavlja ekstremno ograničenje prava na slobodu izražavanja i pristup informacijama. Potpuna suspenzija cijele platforme značajno prevazilazi proporcionalnost i time utiče na legitimno izražavanje svih korisnika i ograničava javnu debatu i pristup različitim izvorima informacija.

Alternativna ciljana rješenja, kao što su robusna moderacija sadržaja, verifikacija uzrasta i poboljšani programi edukacije korisnika, trebalo je da se u potpunosti ispitaju prije uvođenja potpune zabrane. Previše široka priroda ove mjere postavlja opasan presedan za nesrazmjerno miješanje države u digitalna prava.

Kao zemlja koja je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, od Albanije se očekuje da poštuje evropske standarde o vladavini prava i osnovnih sloboda. Okvir EU Zakona o digitalnim uslugama (EU’s Digital Services Act – DSA) naglašava odgovornost platforme i transparentnost moderacije sadržaja sa pristupom zasnovanim na procjeni rizika i proporcionalnosti.

DSA favorizira držanje platformi odgovornim za upravljanje rizicima na njihovim uslugama, umjesto da kažnjava korisnike gašenjem usluga zbog čega su ove organizacije pozvale Albaniju da uskladi svoj pristup s tom paradigmom.

S obzirom da se približavaju parlamentarni izbori u maju 2025. godine, vrijeme ove suspenzije je posebno zabrinjavajuće, smatraju.

TikTok je postao nova platforma za političku komunikaciju i angažiranje birača, posebno za mlade ljude, birače koji prvi put biraju i novoformirane političke stranke i pokrete, koji su tvrdili da će biti neproporcionalno pogođeni.

Ograničavanjem pristupa ovoj platformi, vlada riskira da potisne ove nove glasove, umanji politički pluralizam i stvori zastrašujući efekat koji se može proširiti i izvan korisnika TikTok-a i uticati na novinare, kreatore sadržaja, aktiviste civilnog društva i građanske čuvare.

Podsjećaju da je odluka uslijedila nakon javnog saopčenja premijera Edija Rame u decembru 2024. godine u kome su naglašene konsultacije sa odabranim roditeljima i učiteljima. Međutim, i dalje postoji nedostatak dovoljno javno dostupnih dokaza o obimu, reprezentativnosti i ishodima tih konsultacija.

– Naglašavamo da odluke ovakvog obima i značaja treba da se donose na temelju detaljnih, transparentnih i inkluzivnih konsultacija koje uključuju organizacije civilnog društva, medijske organizacije, industriju, branioce digitalnih prava i pogođene zajednice – naglasili su.

Izrazili su zabrinutost da implementacija zabrane na cijeloj platformi stvara zabrinjavajući presedan za Albaniju i region. Kada vlade tvrde da imaju široka ovlaštenja da zatvore popularne platforme zbog zabrinutosti u vezi sa sadržajem, riskiraju da otvore vrata za dalja ograničenja, što prijeti širem ugrožavanju slobode interneta.

Pozvali su albanske vlasti da izbjegnu uspostavljanje takvog presedana, osiguravajući da se budući problemi sa sadržajem rješavaju ciljanim, na dokazima zasnovanim i proporcionalnim mjerama.

Ono što je potrebno uraditi je da Albanija odmah opozove suspenziju TikToka i pokrene inkluzivan i transparentan proces konsultacija koji uključuje parlament, civilno društvo, medijske organizacije, zagovornike digitalnih prava i međunarodne partnere.

Ove konsultacije treba da imaju za cilj razvoj proporcionalnog regulatornog okvira zasnovanog na dokazima u skladu sa evropskim standardima, posebno sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA) EU.

Takav pristup će omogućiti Albaniji da efikasno odgovori na legitimnu zabrinutost za sigurnost djece i privatnosti podataka, uz punu zaštitu slobode izražavanja, demokratskog diskursa i propisnog postupka – što je posebno važno u kontekstu predstojećih izbora.

Izvor: BH novinari

About The Author