U okviru masovnih studentskih protesta u Srbiji blokirana je zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) u centru Beograda, a u jednom trenutku došlo je i do “naguravanja” s pripadnicima policije. Okupljeni su najavili da će blokada zgrade RTS-a trajati 22 sata.
Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je policiji da “hitno identificira osobu koja su sinoć napala pripadnike Žandarmerije” ispred zgrade Radio televizije Srbije.
Kako su naveli u saopćenju, postoji sumnja da je više osoba “nasrnulo na pripadnike Žandarmerije i uradilo ih sa leđa, u trenutku dok su pripadnici Žandarmerije prolazili kako bi osigurali zgradu RTS-a”.
Također je naloženo da se identificiraju osobe koje su “napale policijskog službenika u civilu tokom obavljanja službene dužnosti i nanijeli mu povredu oka”.
Studenti blokadama i protestima zahtijevaju odgovornost vlasti za smrt 15 ljudi u padu nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine.
– Voditeljica RTS-a nazvala nas je ruljom. Zato blokiramo zgradu RTS-a. Bez nasilja, bez upada. Svim zaposlenima će biti omogućeno da napuste zgradu, ali niko ne ulazi – saopćili su studenti Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Okupljeni su i dalje ispred zgrade RTS, a jutros u 7.00, kada je blokada ušla u osmi sat, u vrijeme kada je padala kiša kao i cijele prethodne noći, bilo ih je nekoliko desetina, povremeno skandiraju “Ko ne skače, taj je ćaci” i “Pumpaj”, prenijela je Beta.
RTV ne emitira redovan program, već film, dok na kajronu ide obavještenje da je “zbog noćašnjih dešavanja i nezakonite blokade zgrade” izmijenjena programska šema, prenosi Beta.
U međuvremenu, portal RTS-a je kasno noćas objavio da su studenti došli i do objekata RTS-a na Košutnjaku, gdje su stali ispred kapije. U dvorištu objektu RTS na Košutnjaku raspoređen je veliki broj policajaca, javlja taj portal.
Saobraćaj u Takovskoj ulici u Beogradu, u kojoj je centralna zgrada RTS, normaliziran je u ponedeljak ujutro oko 4.00 sata, prenijeli su mediji.
U toj zgradi se noćas nalazila policija u opremi za razbijanje demonstracija, prenosi Beta. Na Prvom kanalu RTS emitirani su noćas i rano jutros, shodno programskoj šemi, reprize serija i dokumentarni program u proizvodnji te kuće.
U 6 sati, na početku Jutarnjeg programa RTS, koji se emitira uživo, objavljena je rubrika Vijesti, a kasnije i redovne rubrike izvještaj iz Hitne pomoći, vremenska prognoza i druge, prenosi Beta.
Na kajronu RTS-a se ponavljaju vijesti o okupljanjima ispred javnog medijskog servisa na poziv studenata u blokadi, kao i da o tome izvještavaju svi svjetski mediji.
Emitira se i apel RTS studentima da “odustanu od nasilne blokade”, navodeći da je ona “u potpunoj suprotnosti s dosadašnjim izjavama studenata u blokadi da se zalažu za slobodan rad institucija”.
Blokirana je i zgrada Radio-televizije Vojvodine (RTV) u Novom Sadu. Direktor RTV Goran Karadžić odbio je zahtjev studenata da RTV izvještava o tome šta se dešava ispred blokirane zgrade te medijske kuće, zbog čega studenti nastavljaju sa blokadom zgrade pokrajinskoj servisa, prenijela je Beta.
Više desetina studenata i građana okupilo se i ispred Radio-televizije Kragujevac (RTK) u znak solidarnosti sa studentima koji blokiraju javne servise u Beogradu i Novom Sadu, prenijela je N1 televizija.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić je izjavio da policija nije poduzimala akcije protiv demonstranata, već da je bila napadnuta, iako se ne snimcima objavljenim na društvenim mrežama jasno vidi da je policija napala i pendrecima tukla studente i građane, prenosi Beta.
Jedan policajac je u tom metežu povrijeđen, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je tvrdio da su mu teške povrede oka nanijeli demonstranti koje je nazvao “boljševičkim plenumašima”.
Međutim, na video snimcima objavljenim na društvenim mrežama vidi se da je povrijeđeni policajac bio u civilu na protestima, da se kretao među studentima, a da je najvjerovatnije povrijeđen od sopstvenih kolega u uniformi, kada je u jednom momentu pokušao da im se priključi, piše Beta.
Dosadašnji masovni skupovi koje su studenti u blokadi organizirali u nekoliko većih gradova u Srbiji bili su mirni i na njima nisu zabilježeni incidenti.
Studenti blokadama i protestima zahtijevaju objavljivanje cjelokupne dokumentacije o rekonstrukciji novosadske Željezničke stanice kako bi se utvrdila odgovornost za nesreću, procesuiranje napadača na učesnike dosadašnjih protesta, kao i obustavljanje postupaka protiv uhapšenih na demonstracijama.
Vlast tvrdi da je ispunila sve studentske zahtjeve, dok je grupa eksperata koju je formirao Senat Univerziteta u Beogradu u izvještaju to demantirala.
Studenti iz više krajeva Srbije pješače ka Beogradu kako bi se priključili novom protestu zakazanom za 15. mart.
Izvor: RSE